Tematyka konferencji była związana z przygotowaniami do XXV Kongresu Techników Polskich, na którym zgodnie z założeniami, będą podejmowane m.in. zagadnienia dotyczące racjonalizacji gospodarki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas konferencji odbyły się dwie sesje. W sesji pierwszej, prof. Jan Popczyk z Politechniki  Śląskiej przedstawił polski potencjał rozwojowy energetyki prosumenckiej. Prezentację prof. Tadeusza Skoczkowskiego i dr inż. Sławomira Bieleckiego z Politechniki Warszawskiej nt. kierunków badań w europejskich projektach Smart Grid przedstawił Sławomir Bielecki. O nowych rozwiązaniach w energetyce słonecznej, prosumenckiej poinformowała prof. Dorota Chwieduk z PW.  Inż. Kamil Kulma z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaniki zaprezentował systemy fotowoltaiczne jako przyszłość energetyki prosumenckiej. Wojciech Stawiany, z NFOŚiGW przedstawił działania Funduszu wspierające rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii, a mgr inż. Grażyna Kasprzak finansowanie OZE przez BOŚ Bank w kontekście rozwoju rynku prosumenta. O możliwościach wykorzystania hybrydowych układów wytwórczych w energetyce prosumenckiej mówił prof. Józef Paska i dr inż. Mariusz Kłos z PW.

Na zakończenie sesji Marta Gloger z firmy ASKET - sponsora konferencji – zaprezentowała ofertę firmy.

W sesji drugiej Leszek Kukuła z Urzędu Regulacji Energetyki  mówił o prosumentach w systemie elektroenergetycznym. Aspekty ekonomiczne wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach prosumenckich zreferowała członek Komitetu N-T FSNT-NOT Gosp. Energetycznej, dr inż. Elżbieta Niewiedział. O technologiach wytwórczych w energetyce prosumenckiej oraz o możliwościach i perspektywach zastosowań mówił dr inż. Radosław Szczerbowski z  Politechniki Poznańskiej.  Informację nt. aspektów rozwoju prosumentów przedstawił  dr inż. Andrzej Pawlęga z PW a aktualny stan i kierunki rozwoju energetyki prosumenckiej zreferował prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego  Rozwoju Energetyki.

Na konferencji powołano Komisję  Wnioskową w składzie: Grzegorz Blejszczuk (Komitet FSNT-NOT), Leszek Kukuła (URE) i Adam Charitonow (SEP), która  na najbliższym posiedzeniu Komitetu Naukowo-Technicznego FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej przedstawi je do zatwierdzenia i przekazania właściwym organom administracji rządowej.

Organizatorem konferencji , którą otworzyli  Grzegorz Lipowski  –  Wiceprezes FSNT- NOT i Piotr Szymczak – Prezes SEP, był Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej wspólnie ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich .