Czym jest i będzie polska elektryka – tak lapidarnie ujął cel przedsięwzięcia prof. Jerzy Barglik (pierwszy z prawej), Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich otwierając Kongres Elektryki Polskiej, który odbywał się w dniach 2-4 września br. w Gmachu Politechniki Warszawskiej. Kongres zorganizowano w ramach jubileuszu 90-lecia SEP. Hasło przewodnie - „Elektryka polska - tradycja, teraźniejszość i przyszłość”.

W otwarciu Kongresu wzięło udział ponad 300 osób z kraju i zagranicy, w tym Prezes NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny, Sekretarz Generalny NOT – Jerzy Gumiński, Rektor Politechniki Warszawskiej – prof. Włodzimierz Kurnik, Rektor Wojskowej Akademii Technicznej – prof. Zygmunt Mierczyk.

Uczestnicy reprezentowali szerokie spektrum branży: energetycy, elektrycy, elektronicy, informatycy, automatycy, specjaliści telekomunikacji, transportu elektrycznego i wielu innych pokrewnych dziedzin.

Prof. Jerzy Barglik w referacie inauguracyjnym przypomniał strategiczne cele SEP: udział w budowie społeczeństwa informacyjnego, powołanie Centrum Strategicznego Energetyki, edukację na poziomie technika i dokształcanie inżynierów elektryków, innowacyjność przedsiębiorstw.


Prezes NOT podkreśliła w swoim wystąpieniu, że bliskie jest jej hasło przewodnie Kongresu. Spuentowała: Bez elektryki trudno funkcjonować i ta dziedzina techniki nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Ewa Mańkiewicz–Cudny zadeklarowała, że Władze FSNT-NOT wspierać będą postulaty i wnioski Kongresu. Prezes NOT zakończyła stwierdzeniem: jest prasa techniczna, ale nie ma mediów trafiających do ogółu społeczeństwa! Konieczny jest wspólny wysiłek, aby merytoryczna działalność stowarzyszeń naukowo-technicznych przebiła się do polityków i społeczeństwa.

Głównym celem Kongresu jest diagnoza stanu elektryki polskiej na początku XXI wieku, jak również zdefiniowanie strategicznych kierunków rozwoju tej bardzo istotnej dla naszego kraju gałęzi nauki i techniki.

SEP obchodzi jubileusz 90-lecia i jest największym stowarzyszeniem NOT (23 tys. członków). 90. lat temu na mocy porozumienia środowiska elektrotechnicznego z Warszawy, Lwowa, Łodzi, Poznania, Sosnowca, Krakowa, podczas zjazdu 7- 9 czerwca 1919 r., powstało Stowarzyszenie Elektrotechników Polskich. W 1928 r. zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Elektryków Polskich.