24 listopada 2016 r. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się zorganizowana przez Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej przy współpracy z SEP konferencja ,,Lokalne uwarunkowania rynku energii w Polsce”.
Celem tej Konferencji była prezentacja wszelkich aspektów technicznych, handlowych i prawnych w zakresie rynku energii elektrycznej, cieplnej i gazu. Oparto się tutaj o ustawy: Prawo energetyczne i o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz o inne rozporządzenia rządowe i koncesje Prezesa URE. Oddzielne, szczególne miejsce poświęcono prosumentom i ich związkom  z miejscowymi sprzedawcami energii (Biurami Obrotu Energią) i dystrybutorami energii w zakresie sprzedaży wytworzonej energii i zakupu zużywanej energii przez prosumentów. Z innych ważniejszych problemów, które były zaprezentowane, to miejsce ciepłownictwa systemowego w mechaniźmie poprawy efektywności energetycznej, lokalne uwarunkowania rynku gazu oraz problematyka mikroinstalacji w Polsce.
W Konferencji wzięło udział około 60 uczestników z różnych firm i placówek naukowo-badawczych (w tym głównie z wyższych uczelni technicznych) oraz przedstawiciele NOT i SEP, a także przedstawiciele partnerów i sponsorów wspierających organizację Konferencji. Były to następujące firmy wspierające, związane z rynkiem energii oraz bezpieczeństwem urządzeń i instalacji, a także bezpieczeństwem wytwarzania energii elektrycznej z uwzględnieniem energetyki odnawialnej:
-    Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE S.A.),
-    Urząd Dozoru Technicznego (UDT),
-    Carbontim (w ramach grupy kapitałowej TIMEX S.A.),
-    Asket,
-    Innsoft Sp. z o.o.,
-    ERGON (Zakład Doradztwa Bezpieczeństwa Pracy).
Całość przebiegu Konferencji prowadził zespół trzech członków Prezydium Komitetu N-T FSNT –NOT Gospodarki Energetycznej, tj.: Henryk Gładyś – przewodniczący Komitetu oraz Janusz Drużycki i Janusz Tokarzewski.
W czasie otwarcia Konferencji krótkie słowo wstępne wygłosili w imieniu Zarządu FSNT- NOT Prof. Stefan Góralczyk oraz w imieniu ZG SEP – Ryszard Marcińczak.
Przebieg Konferencji odbywał się zgodnie z Ramowym Programem Konferencji, w ramach którego wygłoszono 7 referatów merytorycznych oraz dwa wystąpienia przedstawicieli partnerów i sponsorów.  Po tych prezentacjach odbyła się dyskusja ogólna nad całością tematyki konferencyjnej.
Przed rozpoczęciem tych wystąpień dokonano wyboru trzech członków Komisji Wnioskowej, pracującej pod przewodnictwem Prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej – Grzegorza Wiśniewskiego, który przed zakończeniem Konferencji omówił bardzo krótko problematykę wniosków konferencyjnych, które tuż po Konferencji zostaną dopracowane i przedyskutowane we własnym gronie, a następnie zatwierdzone przez głównego organizatora Konferencji, czyli Komitet N-T FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej. Prace te będą więc trwały jeszcze do połowy grudnia, zanim zostaną przesłane do Ministerstwa Energii, URE, Towarzystwa Obrotu Energią (TOE), Agencji Rynku Energii (ARE S.A.) i pozostałych firm resortu energetyki oraz placówek naukowo-badawczych, związanych z rynkiem energii.
Konferencję zamknął przewodniczący Komitetu N-T FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Konferencji i jej przebiegu.