Konferencja została zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Polskim Komitetem Normalizacyjnym, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Związkiem Rzemiosła Polskiego.

 

 Ideą konferencji było przedstawienie rewolucji przemysłowej i jej wpływu na rozwój kształcenia zawodowego oraz prezentacja historyczna instytucji państwowych i trzech szkół, które wywodzą się z placówek prowadzących kształcenie zawodowe jeszcze w czasie zaborów i po roku 1918.

 

Uczestnicy konferencji, nauczyciele i dyrektorzy szkół zawodowych, przedstawiciele władz oświatowych, członkowie Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych sfederowanych w NOT, w tym członkowie Komitetu Naukowo-Technicznego FSNT-NOT Doskonalenia Kadr oraz przedstawiciele współorganizatorów wysłuchali interesujących prezentacji i referatów.

 

Bożena Mayer-Gawron, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji wygłosiła referat pn. „Rewolucja przemysłowa i jej wpływ na rozwój kształcenia zawodowego w zaborach i w XX-leciu Polski Niepodległej”.

„Inżynierowie, technicy i ich organizacje od zaborów do II RP” to prezentacja Ewy Mańkiewicz-Cudny, Prezes FSNT-NOT.

Teresa Sosnowska i Joanna Skalska z Polskiego Komitetu Normalizacji wystąpiły z prezentacją pn. „Czy normalizacja ma sto lat? O działalności PKN na przełomie wieków”.

„Kształcenie zawodowe włókniarzy w XX-leciu Polski Niepodległej” przedstawiła Teresa Łęcka, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi,

„Rys historyczny postępu w kształceniu zawodowym mechatroników rolnictwa w Wielkopolsce” zaprezentował Andrzej Kabaciński, Dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu.

W drugiej części konferencji „Prawa i obowiązki uczniów oraz kadry pedagogicznej Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie” zaprezentowała Barbara Szymoniak, Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, a „Wpływ rzemiosła na rozwój polskiej myśli technicznej w zaborach i w XX-leciu Polski Niepodległej” Andrzej Stępnikowski, Zastępca Dyrektora Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej w Związku Rzemiosła Polskiego