Przez 13 już lat istnienia ta forma promocji zawodu inżynierskiego, ludzi twórczych, umiejących radzić sobie w warunkach gospodarki rynkowej, a często i na globalnym rynku, sprawdziła się.
Plebiscyt wykazał nie tylko znaczenie zawodów technicznych w rozwoju i transformacji państwa - tytuły „Złotego inżyniera PT” są przyznawane w kategoriach: jakość, nauka, high-tech, menedżer i ekologia. Pokazał także, iż niektórzy z tych, którzy po uzyskaniu dyplomu inżynierskiego wybrali inną drogę, też na niej osiągnęli sukcesy. Są to “Honorowi Złoci Inżynierowie”, którzy - po kilku latach pracy jako inżynierowie, i to z sukcesami – wybierali inna drogę życiową i stawali się tam bardzo znanymi osobami. Wszyscy jednak przyznają, iż wykształcenie techniczne uczące dyscypliny myślowej i dobrej organizacji przydało się w innych zawodach, nawet bardzo odległych od techniki.
Redaktor Naczelny Przeglądu technicznego
Ewa Mańkiewicz-Cudny


LAUREACI
XIII EDYCJI PLEBISCYTU CZYTELNIKÓW PRZEGLĄDU TECHNICZNEGO
ZŁOTY INŻYNIER 5-LECIA 2002-2006
Zbigniew ŚMIESZEK - wybitny naukowiec i menedżer, znany w świecie specjalista w zakresie metalurgii metali nieżelaznych i ochrony środowiska, absolwent AGH, profesor, menedżer nauki, długoletni dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.
Od 1998 r. przewodniczący Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, jest członkiem ZG Akademii Inżynierskiej w Polsce. Ma bogate doświadczenie z pracy w przemyśle metali nieżelaznych (pracował w Hutmenie, KGHM Polska Miedź, Centrum Badawczo-Projektowego Miedzi “Cuprum” we Wrocławiu). Swoje dociekania naukowe ukierunkował na badania stosowane i inżynierskie, które prowadzą do innowacji i wdrożeń. Promotor i recenzent prac doktorskich, kierownik prac dyplomowych, autor i współautor ponad patentów, prac badawczych i kilkudziesięciu publikacji krajowych i zagranicznych, członek wielu prestiżowych instytucji, korporacji i organizacji naukowych w Polsce i za granicą.
Wielokrotny koordynator programów węzłowych i rządowych dotyczących wykorzystania zasobów i rozwoju produkcji wyrobów z metali nieżelaznych. Współautor wielu wdrożeń w przemyśle metali nieżelaznych, które przyniosły ogromne efekty ekonomiczne.
W 1998 r. został przewodniczącym Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych i pełni tę funkcję do chwili obecnej.
Za swą działalność naukową uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla woj. śląskiego. Niedawno inżynierowie z nowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych zorganizowali sympozjum na 50- lecie pracy naukowej Pana Profesora.

SREBRNY INŻYNIER 5-LECIA 2002-2006
Antoni ŚWIĄTEK - inżynier mechanik z Podbeskidzia, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, naukowiec (dr hab.), menedżer, od 2000 r. dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMAL w Bielsku-Białej, specjalista z zakresu rozwoju i badań silników spalinowych, współautor wielu rozwiązań zastosowanych w motoryzacji, w tym 5. opatentowanych.
Pierwsza praca w Zakładach Urządzeń Technicznych ZGODA w Świętochłowicach była związana z wdrożeniem do produkcji licencyjnych silników okrętowych. Z projektowaniem i fundamentowaniem tego rodzaju silników łączył się staż w Szwajcarii - w firmie Sulzer (1975-76).
W 1977 r., po przejściu do OBR BOSMAL, kierował zespołami konstruktorów zajmujących się m.in. obniżeniem zużycia paliwa w PF 126p, badaniami rodziny silników o małych pojemnościach zastosowanych w samochodach wytwarzanych w Bielsku-Białej i Tychach, konstrukcją silnika chłodzonego cieczą o pojemności 700 ccm z poziomym układem cylindrów itp. W latach 1991-2000 absorbowały go badania zmierzające do obniżenia szkodliwości spalin (dyrektywy EURO) oraz elektronizacji silników. Z czasem jego specjalnością naukową stało się rozwiązywanie problemów reaktorów katalitycznych oraz całych układów wydechowych.

WYRÓŻNIONY INŻYNIER 5-LECIA 2002-2006
Jan JABŁKOWSKI - inżynier mechanik, absolwent Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej, naukowiec (w 1983 r. obronił pracę doktorską “Komputerowa symulacja układu krążenia krwi ze wspomaganiem” na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej PW), menedżer, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) w Warszawie.
Kierowany przez niego instytut z powodzeniem współpracuje z czołowymi światowymi ośrodkami naukowo-technicznymi. PIAP był wielokrotnie nagradzany za innowacyjne rozwiązania techniczne. Powszechnie znany jest unikatowy Robot Inspector do zadań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, zastępujący człowieka w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
W swej działalności naukowo-badawczej zajmował się głównie zagadnieniami modelowania matematycznego, systemami automatyki węzłów i sieci przesyłowych oraz projektowaniem układów hydrauliki siłowej, projektowaniem układów hydrauliki siłowej oraz napędów pneumatycznych, w tym również dla robotów projektowanych w PIAP. Jest również autorem nowatorskich, oryginalnych rozwiązań z dziedziny robotyki oraz inżynierii biomedycznej (m.in. dotyczących wspomagania pracy serca).
Autor i współautor 5. patentów.

ZŁOTY INŻYNIER 2006
Tadeusz BADACH - absolwent Wydziału Techniki Rolniczej Akademii Rolniczej w Lublinie. Specjalista z zakresu przetwórstwa mleka, jeden z najbardziej cenionych menedżerów spółdzielczego przemysłu mleczarskiego. Od 1980 r. prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, która - pod jego kierownictwem - ze średniej wielkości przedsiębiorstwa urosła do rangi lidera branży mleczarskiej w makroregionie lubelskim i czołowej firmy mleczarskiej w kraju. Po przejęciu dwóch sąsiadujących zakładów w Lublinie (2003 r.) i Zamościu (2004 r.) OSM Krasnystaw odbiera surowiec od 12 tys. dostawców (w tym 8000 spółdzielców). Gruntowna modernizacja przedsiębiorstwa oraz współpraca z placówkami naukowymi pozwoliły na zwiększenie mocy przetwórczych i uatrakcyjnienie oferty rynkowej o znane w całym kraju znakomite jogurty, serki twarogowe, sery, mleko konsumpcyjne i masło, przy ciągłym doskonaleniu pierwszego produktu firmowego jakim był proszek mleczny. Jakość i popularność produktów potwierdzają uzyskiwane w konkursach i na wystawach nagrody i medale.

Tomasz BORECKI -inżynier leśnik, absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, od 2002 r. rektor tej uczelni (druga kadencja).
Od wielu lat realizuje program budowy i rozbudowy tej największej uczelni rolniczej w Polsce. SGGW została uznana za najbardziej przyjazną studentom uczelnię, a ursynowski kampus, otwarty także dla mieszkańców stolicy, uchodzi za jedno z najnowocześniejszych w kraju centrów edukacyjnych. Był inicjatorem wielu rozwiązań porządkujących rekrutację i ułatwiających studiowanie. W poprzedniej kadencji (2002-05) przewodniczył Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i był członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Za swoje osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, a także za działalność publiczną uzyskał wiele nagród, tytułów honorowych i odznaczeń.
Jego dorobek naukowy (prawie 150 pozycji, w tym ok. 50 oryginalnych prac twórczych oraz 12 podręczników i skryptów) koncentruje się wokół zagadnień związanych z organizacją gospodarstwa leśnego - urządzania lasu. Zdobytą na uczelni wiedzę teoretyczną wykorzystywał praktycznie pracując w terenowych jednostkach Instytutu Badawczego Leśnictwa. Brał także udział w wielu pracach badawczych o charakterze międzynarodowym. Szczególnie cenione są jego dokonania dotyczące nowych metod inwentaryzacji lasów (przy zastosowaniu stratyfikacji), które obniżają o ok. 50% pracochłonność tych operacji. Praktyczny walor mają także badania dotyczące wpływu dróg szybkiego ruchu na ekosystemy leśne.

Jan KRZEMIŃSKI - absolwent Technikum Zbożowo-Młynarskiego i Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, prezes Zarządu BIN SA,rodzinnej spółki z Aleksandrowa Kujawskiego, którą zakładał jego brat Zygmunt, “Srebrny Inżynier 1996”.
Silosy ze znakiem BIN widzą wszyscy podróżujacy po Polsce, Danii, Litwie czy Ukrainie - w tych budowlach z ocynkowanej blachy ukryta jest nowa technologia przechowywania zbóż. Efekt współpracy z nauką to 2 projekty celowe, 6 prac dyplomowych i rozprawa habilitacyjna.

Józef SIWIEC - inżynier ceramik, absolwent technikum ceramicznego w Gliwicach i krakowskiej AGH, sprywatyzował i skutecznie zarządza Zakładami Magnezytowymi ROPCZYCE SA, które najpierw budował, a następnie tworzył nową technikę i technologię dla hutnictwa. Jego wynalazki nagradzano wielokrotnie na wystawach w Brukseli. Współtwórcą udanej prywatyzacji firmy, której akcje są w obrocie na warszwskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Do tytułu "Złoty Inżynier" został zgłoszony przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

Marek WALCZAK - prezes Urzędu Dozoru Technicznego, największej polskiej jednostki notyfikowanej (UDT-CERT nr 1433), jeden z głównych autorów przystosowania UDT do działania w europejskim systemie jednostek dozoru technicznego, absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej.
Praktykę badań i metrologii poznawał w Centralnym Laboratorium Badawczym Normalizacji w Warszawie. Uczestniczył w pracach nad ustawą o dozorze technicznym zgodną z wymaganiami UE oraz grup roboczych Europejskiego Stowarzyszenia Jednostek Kontrolnych i Certyfikujących CEOC, gdzie zajmował się problematyką inspekcji urządzeń ciśnieniowych i oceną zgodności. W latach 1998-2004 był obserwatorem w pracach Ciśnieniowej Grupy Roboczej przy Komisji Europejskiej. Z jego m.in. inicjatywy powstało, pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Krajowe Forum Konsultacyjne Prawa Unii Europejskiej związanego z urządzeniami ciśnieniowymi.
Członek Rady ds. Certyfikacji przy Polskim Centrum Akredytacji, wiceprzewodniczący Komitetu Odwoławczego przy PCA i Komitetu Technicznego ds. Akredytacji Jednostek Inspekcyjnych. Przewodniczy Komitetom Technicznym przy Transportowym Dozorze Technicznym i działa w Radzie ds. Certyfikacji przy Przemysłowym Instytucie Maszyn Budowlanych w Kobyłce pod Warszawą. Autorem wielu poradników i informatorów, ułatwiających firmom umieszczanie swoich wyrobów na rynku międzynarodowym.

SREBRNY INŻYNIER 2006
Bogusław CIEŚLAR - absolwent Politechniki Częstochowskiej, dyrektor biura w Fiat Auto Poland, firmie wyróżnionej w Europejskiej Nagrodzie Jakości, wyróżniony w edycji 1999. W 2005 r. zakład produkujący Pandy w Tychach uzyskał Polską Nagrodę Jakości, a w ub. roku firma Fiat Auto Poland, z którą jest związany od wielu lat, uzyskała - jako pierwsza pochodząca z Polski – wyróżnienie w Europejskiej Nagrodzie Jakości.

Kazimierz NOWAK - absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Rzeszowskiej(jednym z pierwszych jego osiągnięć była… geologiczna platforma poszukiwawcza w Zatoce Puckiej), od grudnia 2002 r. wiceprezes Zarządu ds. Technicznych Mazowieckiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGNiG SA - nadzoruje obszar dystrybucji gazu w tym: transport, eksploatację sieci dystrybucyjnej oraz jej rozwój i rozbudowę, jak również reorganizację tego obszaru na bazie procesów biznesowych.
Opatentowany „Sposób wykonywania ekranów w gruncie oraz narzędzie do wykonywania ekranów w gruncie” został zastosowany m.in. do zabezpieczenia wyrobisk górniczych dla KS „Machów” i KWB „Turów” przed dopływem wód gruntowych oraz z Wisły i Nysy Łużyckiej. W latach 1983-94 nadzorował prace odwodnieniowe i hydrotechniczne przy budowie metra w Warszawie.
Swoje doświadczenie wykorzystał w firmie Investgas SA (lata 1996-99), nadzorując roboty górnicze przy budowie podziemnego magazynu gazu w kawernach solnych na Kujawach (KPMG „Mogilno”). W latach 1999-2002 - jako dyrektor - odpowiadał za rozwój oraz inwestycje w PGNiG SA.
W swojej pracy zawodowej wykorzystuje wiedzę techniczną i menedżerską uzupełnioną m.in. na studiach podyplomowych AGH w Krakowie („Podziemne magazynowanie gazu”) i MBA prowadzony przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Rotterdam School of Management. Założyciel i członek Zarządu Towarzystwa Rozwoju Infrastruktury „ProLinea”.

Paweł SCHULZ - inżynier chemik, absolwent Politechniki Poznańskiej (1978 r.). Specjalista z zakresu techniki uszczelniania. Kierownik Działu Technologii i Rozwoju Produktu w „Gambit Lubawka” Sp. z o.o., która została wyróżniona w ubiegłorocznej edycji Polskiej Nagrody Jakości.
Uczestnik zespołów mających za zadanie zastąpienie technologii opartych na azbeście nowymi technologiami chroniącymi zdrowie pracowników, użytkowników i stan środowiska - firma wdrożyła technologię bezazbestowych tektur termoizolacyjnych, ceramicznych włóknistych materiałów termoizolacyjnych CV mogących pracować do 1430ºC, bezazbestowych okładzin hamulcowych typu BAC i ATU (są montowane do układów hamulcowych w urządzeniach, które muszą się cechować niezawodnością, np. w kopalnianych wyciągach do przewozu ludzi i urobku czy w windach kotwicznych na statkach).
Firma - jako pierwsza na wschód od Łaby - opracowała i wdrożyła technologię bezazbestowych płyt uszczelkarskich typu „Gambit AF”, z których wykrawane uszczelki, najczęściej stosowane w technice, są używa do uszczelniania rurociągów w zakładach chemicznych, energetyce, ciepłownictwie, hutnictwie stali i metali kolorowych, motoryzacji i gospodarce komunalnej. Zdobyły złote medale na targach w Poznaniu i Belgradzie, Medal Europejski i Złoty Orbital. Po badaniach w USA uzyskały prawo oznaczania znakiem firmowym „Kevlar”. Działacz SIMP, wyróżniony Złotą Odznaką.

Winicjusz STANIK - , technik chemik, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni dyrektor, a obecnie zastępca dyrektora Instytutu Technologii Nafty im. prof. Stanisława Pilata w Krakowie. Nominat z roku 1999.
Wybitny specjalista od dodatków paliwowych, współautor technologii produkcji dodatku Nitrocet A – obniżajacego liczbę cetanową w oleju napędowym (produkt eksportowany na cały świat), ma udział w powstaniu paliw typu Verva. Ostatnia specjalność to nanotechnologie.

Zygmunt TRĄBA - absolwent Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prezes Zakładu Wytwórczego Urządzeń Górniczych INTERGAZ w Tarnowskich Górach, który zbudował od podstaw i uruchomił na niemieckiej licencji produkcję gazomierzy, a następnie reduktorów gazowych. Dziś jest to największy i najnowocześniejszy zakład tej specjalności w Europie Środkowo-Wschodniej - produkowany sprzęt spełnia najbardziej rygorystyczne międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i od lat zdobywa liczne nagrody w konkursach oraz na Międzynarodowych Targach Urządzeń i Sprzętu Gazowniczego. Od 2002 r. firma, której udziałowcami są PGNiG, FASER i niemiecki licencjodawca, ma certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001.
Uzdolniony menedżer i działacz inspirujący pracę kulturalną i społeczną regionu: wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach, długoletni członek Stowarzyszenia Mikrochirurgii Oka, aktywny działacz Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz SIMP (współorganizator zjazdów gazowników polskich oraz wielu konferencji, sympozjów i seminariów).

WYRÓŻNIONY INŻYNIER 2006
Andrzej BARTOSZKIEWICZ - inżynier ekonomiki rolnictwa z Nowej Soli (Lubuskie), absolwent Wydziału Rolniczego AR we Wrocławiu. Twórca systemu racjonalnego zagospodarowania i recyklingu odpadów komunalnych EKO AB, ktory z powodzeniem funkcjonuje w jednym z miast woj. lubuskiego. W Płocku jest firma rozwijająca produkcję specjalnych kontenerów do tego systemu.

Przemysław KAPCZYŃSKI - mechanik z Rawicza, konstruktor urządzeń służących gazownictwu, absolwent Politechniki Wrocławskiej, dyrektor techniczny i wiceprezes w spółce GAZOMET Rawicz wchodzącej w skład dużej grupy kapitałowej RMG. Na koncie ma ok. 20 patentów - najnowsze opatentowane i wdrożone jego pomysły wiążą się z przesyłem gazu ziemnego.

Mirosław SKWAREK - inżynier techniki rolniczej, absolwent Wydziału Techniki Rolniczej Akademii Rolniczej w Lublinie, menedżer branży kosmetycznej, właściciel, twórca sukcesów firmy „Pulanna” w Końskowoli. Korzystając z dorobku medycyny chińskiej i farmaceutów z łódzkiej Akademii Medycznej produkuje kremy i inne kosmetyki (zakład produkcyjny przeniósł do Końskowoli z... Chin).

Wojciech WACEWICZ -inżynier rolnik, absolwent Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie, dyrektor Ośrodka Rzeczoznawstwa i Doradztwa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa na Warmii i Mazurach.

Dorota ZAWIESKA – geodeta - fotogrametra, absolwentka Politechniki Warszawskiej, naukowiec i dydaktyk, specjalistka od zastosowania fotogrametrii w ortopedii i profilaktyce medycznej (patent) oraz w różnych dziedzinach gospodarki, np. przy odtwarzaniu zabytków (zaangażowana przy odtwarzaniu zniszczonego „Ołtarza Ojczyzny” w warszawskim kościele Świętego Krzyża); pomiary fotogrametryczne mogą np. badać odkształcenia suwnic, więźby dachowej chłodni itp.

KATEGORIA MŁODY INŻYNIER
Marek CHROMIK - inżynier elektryk, absolwent Politechniki Śląskiej i niemieckiego Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Zittau. Dyrektor generalny w spółce UESA Polska (Lubsko) dostarczającej urządzenia rozdzielcze dla energetyki zawodowej i przemysłu.

Jakub KUROWSKI - inżynier ogrodnik (w trzecim pokoleniu), absolwent SGGW i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, na których równocześnie studiował. Obecnie wspiera dziadka Lucjana i ojca Grzegorza w zarządzaniu gospodarstwem (25 ha) wyspecjalizowanym w szkółkarstwie roślin ozdobnych, ale na swoim koncie ma już współudział w wyhodowaniu nowych odmian krzewów i kwiatów.

HONOROWI ZŁOCI INŻYNIEROWIE PRZEGLĄDU TECHNICZNEGO
dr inż. Zbigniew NAWRAT - zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Protez Serca, kierownik Pracowni Biocybernetyki Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.
Fizyk teoretyk z uniwersyteckim wykształceniem (specjalista od wielkiej unifikacji), 20 lat temu zdecydował się pracować na pograniczu medycyny, nauki i techniki. Tworzył i projektował ratujące życie pacjentów komory wspomagania serca POLVAD (dzisiaj za projekt sztucznego serca odpowiada jego kolega z Fundacji, Roman Kustosz). Jest powszechnie uważany za ojca robotów dla chirurgów w Polsce. W FRK stworzono wirtualną salę operacyjną do planowania operacji, organizowane są doskonalące umiejętności warsztaty chirurgiczne.

mgr inż. Mariusz WALTER - wiceprezydent Grupy ITI i członek Komitetu Wykonawczego, absolwent Politechniki Gliwickiej, pracę w mediach zaczął od studenckiego radiowęzła. W latach 70. stał się jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i producentów telewizyjnych, m.in. współtworzył takie programy telewizyjne, jak „Turniej Miast” czy „Studio 2”. W 1982 r. wspólnie razem z Janem Wejchertem założył firmę ITI. W 1997 r. stanął na czele telewizji TVN. W 2001 r. doprowadził do powstania kanału TVN24, pierwszej w Europie Środkowowschodniej całodobowej telewizji informacyjnej.