Konkurs jest organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Towarzystwo Kultury Technicznej pod hasłem „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”. Jego celem jest inspirowanie młodych Polaków do innowacyjnego myślenia w życiu i przyszłej pracy zawodowej. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczy pracy zespołowej – wspólnego realizowania zadań, organizacji i odpowiedzialności. Pobudza dzieci i młodzież do innowacyjnego myślenia oraz prowadzi do umiejętności rozwiązywania problemów. Pracą dzieci w ramach konkursu może kierować każdy nauczyciel, niezależnie od nauczanego przedmiotu, a jego uczestnikami mogą być uczniowie jednej lub kilku klas.
Udział zespołów uczniowskich w konkursie polega na:
- poszukiwaniu pomysłów – co można zmienić, udoskonalić, wymyślić, aby żyło nam się bezpieczniej, wygodniej, ładniej;
- zbieraniu informacji – jak można to zrobić, z jakiego materiału, jakimi narzędziami, w jakiej kolejności;
- wykonaniu określonego projektu, przedmiotu, modelu lub makiety;
- przygotowywaniu prezentacji i przedstawieniu swojej pracy na forum klasy, szkoły.
W uroczystości udział wzięli m.in. dr Alicja Adamczak – Prezes Urzędu Patentowego RP, Rafał Lew-Starowicz Z-ca Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji MEN, Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes FSNT-NOT, prof. Michał Szota – Prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów – Wiceprezes FSNT-NOT, Marta Tondera - Fundacja Grupy ADAMED - program ADAMED SmartUP, Anna Rybacka-Dybcio – Wiceprezes Wydawnictwa SIGMA NOT, Jerzy Rożek – Prezes Warszawskiego Domu Technika NOT.
- w kategorii uczniów szkół podstawowych - Kamilowi Olczakowi, uczniowie VII klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Stępkowskiego w Tarczynie za projekt „Mobilny Pomocnik Niewidomych” przygotowany pod kierunkiem mgr inż. Ewy Błędowskiej- Kempińskiej.
- w kategorii uczniów gimnazjów - Maciejowi Jarzyna z VI klasy i Michałowi Baszakowi z II klasy Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu za projekt „Inteligentna Wahadłowa Sygnalizacja Świetlna”, przygotowany pod kierunkiem mgr Jerzego Nowaka
- w kategorii uczniów szkół licealnych - Katarzynie Chrapko z II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku za projekt „Aparat zdrowia”, przygotowany pod kierunkiem mgr Krzysztofa Śnieżka
- w kategorii uczniów średnich szkół technicznych – Mikołajowi Kuziora i Mateuszowi Chmiel z IV klasy Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, za projekt „Badanie i wykonanie wzmacniacza katedralnego, pracującego w trudnych warunkach akustycznych”, przygotowany pod kierunkiem mgr inż. Mariana Chrapko.
Lista wszystkich laureatów i wyróżnionych w załączeniu
Głównym Partnerem Konkursu była Fundacja PKO Banku Polskiego
Sponsorami Konkursu były:
- Fundacja Grupy ADAMED - program ADAMED SmartUP
- Spółka INFINI
- Urząd Patentowy RP
- WARSZAWSKI DOM TECHNIKA NOT
- Spółka NOT Informatyka