Unia Europejska zamierza lepiej przygotować swoje społeczeństwa do nadchodzących wyzwań globalizującego się świata, promować kreatywne i innowacyjne postawy w różnych dziedzinach ludzkiej działalności, w tym nauki, techniki i gospodarki. Unia Europejska nie przeznaczy jednak na ten cel żadnych dodatkowych środków finansowych.

Krzysztof Stanowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, został Krajowym Koordynatorem Roku, a b. prezydent Lech Wałęsa – Polskim Ambasadorem Roku. Gościem specjalnym wydarzenia był Karel Bartak – przedstawiciel Komisji Europejskiej (dyrektor Departamentu Komunikacji i Upowszechniania Rezultatów w Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury), który wprowadził zebranych w tematykę Roku w Europie i Polsce.

Instytucją obsługującą obchody Roku w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) i funkcjonująca w jej ramach Narodowa Agencja Programu „Uczenie się przez całe życie”. Stąd obecność na inauguracji Andrzeja Sadłowskiego – dyrektora generalnego (FRSE).

Każdy krajowy projekt, który jest zgodny z celami Roku, może ubiegać się o patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Wszystkie inicjatywy objęte patronatem wezmą udział w konkursie na najlepszy projekt w jednej z kategorii: nauka i technika, gospodarka i biznes, inicjatywy społeczne, edukacja, kultura i sztuka. Najlepsze działania Roku wybierze specjalnie powołana grupa ekspertów. Platformą wymiany informacji na temat innowacyjnych projektów objętych patronatem jest polska strona www.innwoacje2009.pl.

Patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji to niefinansowe wsparcie Wspólnoty dla inicjatyw spełniających kryteria określone przez Komisję Europejską. Patronat polega na udzieleniu pisemnej zgody na wykorzystanie logo Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Patronat może zostać przyznany inicjatywom o zasięgu krajowym lub międzynarodowym.

W ramach obchodów Komisja Europejska i czeskie przewodnictwo w UE przewidują liczne kampanie informacyjne, debaty oraz inicjatywy na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym. Informacje o nich można znaleźć na europejskiej stronie internetowej: http://www.create2009.europa.eu

Podczas otwarcia Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce wysłuchano m. in. wykładu psychologa Jacka Santorskiego, prof. Wojciecha Cellarego z Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Pawła Bochniarza z Zespołu Doradców Strategicznych Premiera.