W sobotę, 28 września br., w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zachować w pamięci”, którego pomysłodawcą jest Towarzystwo Kultury Technicznej, członek Federacji SNT NOT.

Gościem spotkania był prof. dr hab. inż. Jerzy Pułtorak, który swą barwną gawędę poświęcił rocznicy 60-lecia skonstruowania pierwszego polskiego tranzystora i historii początków rozwoju elektroniki w Polsce.

W bieżącym roku mija 60 lat od chwili, gdy w Zakładzie Elektroniki Instytutu Problemów Techniki PAN, którego dyrektorem był prof. Janusz Groszkowski, zaprojektowano i wykonano pierwszy polski tranzystor. Prof. J. Pułtorak przypomniał początki rozwoju elektroniki nie tylko w Polsce – byliśmy bowiem, a zwłaszcza takie postacie świata techniki jak profesorowie Janusz Groszkowski i Jan Czochralski, bezsprzecznie wtedy kandydat do Nagrody Nobla – prekursorami rozwoju elektroniki w skali światowej.

Prelegent przyznał, iż on sam i jego koledzy fascynowali się wówczas bardziej lampami elektronowymi, niż nowatorskimi pomysłami opartymi na technice półprzewodników. Ten pierwszy polski tranzystor został podczas spotkania zaprezentowany. Podczas przeglądu różnego rodzaju zbiorów zgromadzonych przez lata przez prof. J. Pułtoraka, na szczęście się zachował i został przekazany dyrektorowi Muzeum Techniki i Przemysłu NOT inż. Jerzemu Jasiukowi, do bezcennych zbiorów muzealnych dokumentujących dorobek polskich twórców techniki. Profesor z żalem przyznał, że wiele innych wytworów nie zachowało się niestety, choć niektóre z nich mogą być jeszcze w posiadaniu rodzin ich twórców oraz placówek, w których powstały.

Gawędę ubarwiły anegdoty i prezentacja medialna, która będzie podstawą przygotowywanego przez dawny zespół Zakładu Elektroniki materiału historycznego, wartego wydania w serii dokonań polskiej myśli technicznej i jej twórców. Oczywiście nie zabrakło słynnej już anegdoty wspominającej powiedzenie jednego z ówczesnych prominentnych działaczy politycznych, który zobowiązał naukowców aby nie poprzestali na półprzewodnikach, tylko stworzyli całe przewodniki !