to najważniejsze decyzje podjęte przez Radę Krajową Federacji, która zebrała się 20 czerwca w Warszawskim Domu Technika NOT.

Obrady otworzyła prezes Ewa Mankiewicz-Cudny. Po sprawnym podjęciu decyzji proceduralnych: powołaniu prezydium, do którego jako współprzewodniczący weszli koledzy Adam Rylski (SPWiR) i Wacław Muzykiewicz (SITMN), zatwierdzeniu protokołu z poprzedniej Rady, porządku obrad, powołaniu komisji skrutacyjnej i mandatowej, informacji o ważności posiedzenia oraz zmianach w składzie RK, członkowie Rady wysłuchali sprawozdań z działalności FSNT-NOT w 2010 r.

Działania merytoryczne przedstawiła prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny, a wyniki finansowe sekretarz generalny Jerzy Gumiński.


Po dyskusji Rada Krajowa przyjęła sprawozdania i udzieliła Zarządowi Głównemu FSNT-NOT absolutorium za 2010 r.


Po przerwie Rada wysłuchała informacji podsumowującej XXIV Kongres Techników Polskich. Sesja finalna Kongresu odbywającego się pod hasłem "Technika - społeczeństwu wiedzy" odbyła się w dniach 24-25 maja br. w Łodzi. Podsumowanie, wnioski i zadania dla ruchu stowarzyszeniowego wynikające z uchwał Kongresu przedstawił wiceprezes Janusz Dyduch.

Zapoznano się także z informacją o IX Forum Inżynierskim. Jego tematem była „Inżynieria symultaniczna sposobem na transfer innowacyjnych technologii”. Forum tradycyjnie odbyło się podczas targów "Maszyny - Innowacje - Technologie" w Poznaniu (14 czerwca br.). Informację o przebiegu Forum przedstawił wiceprezes Józef Suchy.

Rada Krajowa powołała Zespół Roboczy ds. opracowania statutu FSNT-NOT i ustawy o stowarzyszeniach, rozszerzając go o przedstawicieli Terenowych Jednostek Organizacyjnych.

Następnie podjęto uchwały w sprawie zmian dotyczących nieruchomości w TJO w Gdańsku, Toruniu i Białej Podlaskiej. Podjęto także decyzję o przystąpieniu FSNT-NOT do Fundacji „Wysoka Fala”. Celem Fundacji jest wspieranie inwestycji przeciwpowodziowych - co Fundacja zamierza czynić m.in. prowadząc rejestr inwestycji przeciwpowodziowych i terenów zalewowych oraz zagrożonych powodziami, wspierając badania naukowe oraz działania edukacyjne w zakresie budownictwa na terenach zalewowych, udzielając pomocy ludziom poszkodowanym przez powodzie.

Sympatycznym akcentem posiedzenia Rady Krajowej była obecność kol. Andrzeja Paszkiewicza, który podpisywał członkom Rady opracowaną przez siebie pozycję pt. "Zrzeszanie się polskich inżynierów i techników", wydaną w bieżącym roku przez Zarząd Główny FSNT-NOT na wniosek Głównej Komisji Seniorów i Historii Ruchu Stowarzyszeniowego FSNT-NOT.