Odbędą się one we współpracy z organizatorami targów WITROTECHNOLOGIA i Katedrą Postaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej w Sosnowcu w dniach 2-4 października br. oraz organizatorami targów EUROTOOL i Instytutem Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Krakowskiej w dniach 16-18 października br.

Organizatorzy zapraszają inżynierów i techników do obejrzenia całego obszaru zastosowań technologii CAx. Na tzw. Wyspie Plakatowej pokazane zostaną praktyczne zastosowania technik CAx. Podczas tzw. sesji plakatowych pokazany zostanie dorobek wybranych ośrodków uczelnianych w tym zakresie. Obrabiarka, choć jest nadal końcowym elementem „ciągu technologicznego” od pomysłu do produkcji to jednak dla obrazu całości działań współczesnego inżyniera warto pokazywać wszystkie elementy szeroko rozumianego komputerowego wspomagania prac inżynierskich Cax.

Nie trzeba dzisiaj przekonywać młodych inżynierów, że parametryczne modele 3D części i całych zespołów to bardzo przydatna podstawa do „wirtualnego testowania” nowo projektowanych wytworów myśli ludzkiej, w każdej fazie ich rozwoju. Współczesny inżynier, zanim przystąpi do prac „w metalu”, może wykonać wirtualny model 3D całego wyrobu, przeprowadzić niezbędne obliczenia oraz symulacje, a na końcu wykonać stosowny prototyp np. technika druku 3D, zainteresować przyszłego klienta projektem i dopiero podjąć decyzje o produkcji.

W dobie globalizacji i bardzo szybkiego rozwoju zastosowań informatyki w technice nasz kraj nie powinien i nie może być tylko zapleczem produkcyjnym dla państw zaawansowanych technologicznie. Zdecydowanie trzeba dążyć do skierowania naszej rodzimej produkcji na tory gospodarki innowacyjnej, opartej na wiedzy. Stowarzyszenie „ProCAx”, jako partner merytorycznym targów WIRTOTECHNOLOGIA i EUROTOOL, dokłada wszelkich starań, aby ta cześć targów miała dla kadry technicznej, inżynierów, nauczycieli akademickich, nauczycieli szkół technicznych, a przede wszystkim studentów i uczniów – przyszłych inżynierów i techników - przydatny i praktyczny charakter.

Szczegóły i program minutowy na stronie: www.procax.org.pl/news.php