Wśród rzeszy techników i inżynierów, działaczy ruchu stowarzyszeniowego, dostojni goście: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Krzysztof Kurzydłowski, prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak, prezes Urzędu Dozoru Technicznego Marek Walczak, prezes Polskiego Centrum Badań Certyfikacyjnych Wojciech Henrykowski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii Ryszard Pregiel, prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce i zarazem przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych Leszek Rafalski, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Lech Dobrucki oraz rektorzy uczelni technicznych, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, członkowie władz SNT, przedstawiciele TJO, byli prezesi NOT oraz wielu, wielu innych.
Wśród gości bohaterowie dnia – laureaci XVIII plebiscytu „Przeglądu Technicznego” i Naczelnej Organizacji Technicznej
o tytuł „Złoty Inżynier 2011”
Przesłanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do laureatów i organizatorów plebiscytu przekazał minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.
Swój adres do laureatów skierowała także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka.
Kultura to jest dzisiaj, panowie i panie,
dziedzina, co zbyt ważny wpływ na nas wywiera,
żeby ją humanistom oddać we władanie.
Humanista nie sprosta. Trzeba inżyniera.
Autor: Marek Majewski
Honorowy Złoty Inżynier 2011
Tegorocznymi laureatami plebiscytu zostali:
„Diamentowy Inżynier”
Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej. Po ukończeniu studiów pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1971 r. wyjechał na staż naukowy w Uniwersytecie w Cambridge. W 1974 r. został nauczycielem akademickim na Politechnice Śląskiej, a w 1994 r. wykładowcą na Politechnice Opolskiej. Na początku lat 80-tych rozpoczął prace naukowe z ochrony środowiska, w szczególności powietrza, których wyniki wdrożył w przemyśle (m.in. instalacji odsiarczania spalin). Kierował ogólnopolskim zespołem specjalistów przy opracowywaniu ekspertyzy PAN oraz współorganizował Konsorcjum Ochrony Powietrza. Członek i sekretarz naukowy Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Rady Redakcyjnej „Inżynierii Chemicznej i Procesowej". W 1997 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.
W 1989 r., po działalności w NSZZ „Solidarność” powrócił do pracy naukowej - w 2001 r. został wykładowcą i prorektorem ds. nauki Akademii Polonijnej w Częstochowie. Doctor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, w Seulu, Dortmundzie, Isparcie, Politechniki Opolskiej, Śląskiej, Łódzkiej i Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Wojskowej Akademii Technicznej.
Poseł na Sejm RP III kadencji. W latach 1997–2001 Prezes Rady Ministrów. Od 2004 r. poseł do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest członkiem Komisji: Przemysłu, Badań i Energii oraz Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Od lipca 2009 do końca grudnia 2011 r. był Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Od 1 lutego 2008 r. przewodniczy Radzie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.
W działalności politycznej zawsze wiele uwagi poświęcał tematyce wdrażania innowacji do praktyki gospodarczej.
„Złoci Inżynierowie 2011”
Inż. Henryk Dytko - prezes Zarządu Poszukiwania Nafty i Gazu „Nafta” Sp. z o.o. w Pile, Grupa PGNiG SA (kategoria „Menedżer”). Pracował w wielu krajach, wykonał pierwszy trafiony odwiert do gazu łupkowego.
Inż. Zbigniew Gołąbiewski - założyciel i wiceprezes Zarządu PROMOTECH Sp. z o.o. w Białymstoku (kategoria „Zarządzanie”) produkującej opatentowane przez niego urządzenia. Specjalnością firmy są automatyzacja procesów spawalniczych i wiertarki z podstawą elektromagnetyczną.
Mgr inż. Piotr Kurzawa - inżynier kontraktu, kierownik zespołu inwestora na placu budowy Polskiego LNG SA w Świnoujściu (kategoria „Jakość”). Sprawnie buduje największą obecnie polską inwestycję - Terminal LNG w Świnoujściu (dwa ogromne cylindry stanowiące zewnętrzną osłonę zbiornika gazu już stoją).
Prof. dr hab. inż. Jan Misiak - twórca, wieloletni rektor, obecnie prezydent Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie (kategoria „Nauka”), jednej z nielicznych w prywatnych uczelni przyznających stopień inżyniera.
Mgr inż. Adam Rozwadowski – twórca nowatorskich cyfrowych metod badawczych do modelowania zjawisk fizycznych; menadżer o międzynarodowym doświadczeniu m.in. założyciel francuskiej firmy 01dB-Metravib i jej nowojorskiej filii, która następnie weszła do grupy AREVA. Od 2 lat dyrektor przedstawicielstwa koncernu AREVA w Polsce (kategoria High-Tech).
Mgr inż. Jan Wiśniewski - nadleśniczy Nadleśnictwa Gidle, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (kategoria „Ekologia”), w którym stworzył ośrodek szkolenia operatorów maszyn do pozyskiwania drewna w Gidlach.
„Srebrni Inżynierowie 2011”
Inż. Antoni Greń - dyrektor ds. jakości w Zakładzie w Tychach Fiat Auto Poland SA w Bielsku-Białej (kategoria „Jakość”). Koordynował uruchamianie produkcji w kilku zakładach FIAT-a na świecie.
Mgr inż. Wojciech Kietliński - dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. w Warszawie, Grupa PGNiG SA (kategoria „Zarządzanie”). Wdrożył niekonwencjonalne metody kontroli sieci gazowej.
Mgr inż. Ryszard Kiewrel - pełnomocnik Zarządu ds. systemów zarządzania w firmie STACO Polska w Niepołomicach (kategoria „Ekologia”). Były dyrektor w przedsiębiorstwie Agrochem.
Mgr inż. Jerzy Marczewski - główny konstruktor Metalbud Nowicki Sp. z o.o. w Rawie Mazowieckiej (kategoria High-Tech). Zaprojektowane w spółce maszyny do przetwórstwa spożywczego zdobyły wiele medali na targach i wystawach w Polsce i za granicą.
Mgr inż. Wojciech Trybus - wiceprezes Zarządu sprywatyzowanego Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o. w Bielsku-Białej (kategoria „Menedżer”). Autor patentów, w OBR BOSMAL wdrożył systemy jakości.
Dr inż. Marek Węglowski - sekretarz Rady Naukowej Instytut Spawalnictwa w Gliwicach (kategoria „Nauka”), laureat wielu nagród międzynarodowych, ma tytuł Europejskiego Inżyniera Spawalnika.
„Wyróżnieni Inżynierowie 2011”
Mgr inż. Piotr Doligalski - prezes i współwłaściciel Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie Sp. z o.o koło Torunia (kategoria „Zarządzanie”). Właściciel ok. 300 ha gruntów i dzierżawca ok. 600 ha. Producent mleka od ok. 400 krów.
Mgr inż. Przemysław Frask - konstruktor lotniczy w PZL Mielec „Sikorsky Aircraft” w Mielcu (kategoria High-Tech”). Jedyny europejski inżynier z uprawnieniami MRB w amerykańskim koncernie lotniczym Sikorsky.
Mgr inż. Maria Migdał - kierownik Centrum Funduszy Europejskich dla Energetyki w Instytucie Nafty i Gazu w Krakowie (kategoria „Nauka”), przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Inż. Jan Siwiński - prezes Zarządu Ecoenergia Sp. z o.o. w Warszawie (kategoria „Ekologia”), której założycielem był wybitny wynalazca Andrzej Kulpa. Współautor 8 patentów, wdraża technologie ograniczające szkodliwość energetyki dla środowiska.
Mgr inż. Andrzej Smółko - prezes Zarządu CWS-boco (kategoria „Menedżer”). Wdrożył nowatorską koncepcję systemu bariery higienicznej.
Dr inż. Joanna Tkaczyk - kierownik Działu Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji SA w Warszawie (kategoria „Jakość”), autorka licznych artykułów
„Młodzi Inżynierowie 2011”
Mgr inż. Tomasz Grzywalski - pracownik firmy iTraff Technology w Poznaniu, członek zespołu młodych inżynierów i studentów „SaveUp Team” nagrodzonego przez Komisję Europejską. Opracowana przez nich aplikacja rozpoznaje obiekty sfotografowane aparatem telefonicznym.
Mgr inż. Janusz Onyszczuk - pełnomocnik systemów jakości w spółce ASmet Artykuły Metalowe Andrzej Sajnaga w Regułach k. Warszawy.
Mgr inż. Łukasz Radwański - główny technolog w Fabryce Narzędzi „Kuźnia” SA w Sułkowicach koło Krakowa produkującej głównie na wymagający rynek niemiecki.
„Honorowi Złoci Inżynierowie Przeglądu Technicznego”
Od 2003 r. redakcja Przeglądu Technicznego przyznaje tytuł „Honorowego Złotego Inżyniera”. Otrzymują go osoby, które skończyły studia inżynierskie, ale powszechne uznanie zdobyły na zupełnie innym polu. W tegorocznej edycji plebiscytu tytuł ten otrzymali:
Mgr inż. Marek Majewski - poeta, kompozytor, artysta kabaretowy..
Tekst przygotowany przez p.Marka Majewskiego specjalnie na uroczystość ogłoszenia wyników XVIII plebiscytu otwiera z niej relację
Inż. Julian Pawlak - prezes Zarządu Krajowej Unii Producentów Soków, przewodniczący Rady Nadzorczej „Tymbark” – MWS Sp. z o.o. S.A.
Uroczystość zakończył koncert Nataszy Ivy z akompaniamentem zespołu Accoustic Warsaw Band oraz koktail wydany w Warszawskim Domu Technika NOT.
Sponsorami uroczystości były firmy:
MOKATE, Tymbark S.A., Wydawnictwo SIGMA-NOT S.A., Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz WDT NOT Sp. z o.o.
Zdjęcia: red. Irena Fober
Wśród gości bohaterowie dnia – laureaci XVIII plebiscytu „Przeglądu Technicznego” i Naczelnej Organizacji Technicznej
o tytuł „Złoty Inżynier 2011”
Przesłanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do laureatów i organizatorów plebiscytu przekazał minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.
Swój adres do laureatów skierowała także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka.
Kultura to jest dzisiaj, panowie i panie,
dziedzina, co zbyt ważny wpływ na nas wywiera,
żeby ją humanistom oddać we władanie.
Humanista nie sprosta. Trzeba inżyniera.
Autor: Marek Majewski
Honorowy Złoty Inżynier 2011
Tegorocznymi laureatami plebiscytu zostali:
„Diamentowy Inżynier”
Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej. Po ukończeniu studiów pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1971 r. wyjechał na staż naukowy w Uniwersytecie w Cambridge. W 1974 r. został nauczycielem akademickim na Politechnice Śląskiej, a w 1994 r. wykładowcą na Politechnice Opolskiej. Na początku lat 80-tych rozpoczął prace naukowe z ochrony środowiska, w szczególności powietrza, których wyniki wdrożył w przemyśle (m.in. instalacji odsiarczania spalin). Kierował ogólnopolskim zespołem specjalistów przy opracowywaniu ekspertyzy PAN oraz współorganizował Konsorcjum Ochrony Powietrza. Członek i sekretarz naukowy Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Rady Redakcyjnej „Inżynierii Chemicznej i Procesowej". W 1997 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.
W 1989 r., po działalności w NSZZ „Solidarność” powrócił do pracy naukowej - w 2001 r. został wykładowcą i prorektorem ds. nauki Akademii Polonijnej w Częstochowie. Doctor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, w Seulu, Dortmundzie, Isparcie, Politechniki Opolskiej, Śląskiej, Łódzkiej i Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Wojskowej Akademii Technicznej.
Poseł na Sejm RP III kadencji. W latach 1997–2001 Prezes Rady Ministrów. Od 2004 r. poseł do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest członkiem Komisji: Przemysłu, Badań i Energii oraz Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Od lipca 2009 do końca grudnia 2011 r. był Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Od 1 lutego 2008 r. przewodniczy Radzie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.
W działalności politycznej zawsze wiele uwagi poświęcał tematyce wdrażania innowacji do praktyki gospodarczej.
„Złoci Inżynierowie 2011”
Inż. Henryk Dytko - prezes Zarządu Poszukiwania Nafty i Gazu „Nafta” Sp. z o.o. w Pile, Grupa PGNiG SA (kategoria „Menedżer”). Pracował w wielu krajach, wykonał pierwszy trafiony odwiert do gazu łupkowego.
Inż. Zbigniew Gołąbiewski - założyciel i wiceprezes Zarządu PROMOTECH Sp. z o.o. w Białymstoku (kategoria „Zarządzanie”) produkującej opatentowane przez niego urządzenia. Specjalnością firmy są automatyzacja procesów spawalniczych i wiertarki z podstawą elektromagnetyczną.
Mgr inż. Piotr Kurzawa - inżynier kontraktu, kierownik zespołu inwestora na placu budowy Polskiego LNG SA w Świnoujściu (kategoria „Jakość”). Sprawnie buduje największą obecnie polską inwestycję - Terminal LNG w Świnoujściu (dwa ogromne cylindry stanowiące zewnętrzną osłonę zbiornika gazu już stoją).
Prof. dr hab. inż. Jan Misiak - twórca, wieloletni rektor, obecnie prezydent Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie (kategoria „Nauka”), jednej z nielicznych w prywatnych uczelni przyznających stopień inżyniera.
Mgr inż. Adam Rozwadowski – twórca nowatorskich cyfrowych metod badawczych do modelowania zjawisk fizycznych; menadżer o międzynarodowym doświadczeniu m.in. założyciel francuskiej firmy 01dB-Metravib i jej nowojorskiej filii, która następnie weszła do grupy AREVA. Od 2 lat dyrektor przedstawicielstwa koncernu AREVA w Polsce (kategoria High-Tech).
Mgr inż. Jan Wiśniewski - nadleśniczy Nadleśnictwa Gidle, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (kategoria „Ekologia”), w którym stworzył ośrodek szkolenia operatorów maszyn do pozyskiwania drewna w Gidlach.
„Srebrni Inżynierowie 2011”
Inż. Antoni Greń - dyrektor ds. jakości w Zakładzie w Tychach Fiat Auto Poland SA w Bielsku-Białej (kategoria „Jakość”). Koordynował uruchamianie produkcji w kilku zakładach FIAT-a na świecie.
Mgr inż. Wojciech Kietliński - dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. w Warszawie, Grupa PGNiG SA (kategoria „Zarządzanie”). Wdrożył niekonwencjonalne metody kontroli sieci gazowej.
Mgr inż. Ryszard Kiewrel - pełnomocnik Zarządu ds. systemów zarządzania w firmie STACO Polska w Niepołomicach (kategoria „Ekologia”). Były dyrektor w przedsiębiorstwie Agrochem.
Mgr inż. Jerzy Marczewski - główny konstruktor Metalbud Nowicki Sp. z o.o. w Rawie Mazowieckiej (kategoria High-Tech). Zaprojektowane w spółce maszyny do przetwórstwa spożywczego zdobyły wiele medali na targach i wystawach w Polsce i za granicą.
Mgr inż. Wojciech Trybus - wiceprezes Zarządu sprywatyzowanego Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o. w Bielsku-Białej (kategoria „Menedżer”). Autor patentów, w OBR BOSMAL wdrożył systemy jakości.
Dr inż. Marek Węglowski - sekretarz Rady Naukowej Instytut Spawalnictwa w Gliwicach (kategoria „Nauka”), laureat wielu nagród międzynarodowych, ma tytuł Europejskiego Inżyniera Spawalnika.
„Wyróżnieni Inżynierowie 2011”
Mgr inż. Piotr Doligalski - prezes i współwłaściciel Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie Sp. z o.o koło Torunia (kategoria „Zarządzanie”). Właściciel ok. 300 ha gruntów i dzierżawca ok. 600 ha. Producent mleka od ok. 400 krów.
Mgr inż. Przemysław Frask - konstruktor lotniczy w PZL Mielec „Sikorsky Aircraft” w Mielcu (kategoria High-Tech”). Jedyny europejski inżynier z uprawnieniami MRB w amerykańskim koncernie lotniczym Sikorsky.
Mgr inż. Maria Migdał - kierownik Centrum Funduszy Europejskich dla Energetyki w Instytucie Nafty i Gazu w Krakowie (kategoria „Nauka”), przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Inż. Jan Siwiński - prezes Zarządu Ecoenergia Sp. z o.o. w Warszawie (kategoria „Ekologia”), której założycielem był wybitny wynalazca Andrzej Kulpa. Współautor 8 patentów, wdraża technologie ograniczające szkodliwość energetyki dla środowiska.
Mgr inż. Andrzej Smółko - prezes Zarządu CWS-boco (kategoria „Menedżer”). Wdrożył nowatorską koncepcję systemu bariery higienicznej.
Dr inż. Joanna Tkaczyk - kierownik Działu Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji SA w Warszawie (kategoria „Jakość”), autorka licznych artykułów
„Młodzi Inżynierowie 2011”
Mgr inż. Tomasz Grzywalski - pracownik firmy iTraff Technology w Poznaniu, członek zespołu młodych inżynierów i studentów „SaveUp Team” nagrodzonego przez Komisję Europejską. Opracowana przez nich aplikacja rozpoznaje obiekty sfotografowane aparatem telefonicznym.
Mgr inż. Janusz Onyszczuk - pełnomocnik systemów jakości w spółce ASmet Artykuły Metalowe Andrzej Sajnaga w Regułach k. Warszawy.
Mgr inż. Łukasz Radwański - główny technolog w Fabryce Narzędzi „Kuźnia” SA w Sułkowicach koło Krakowa produkującej głównie na wymagający rynek niemiecki.
„Honorowi Złoci Inżynierowie Przeglądu Technicznego”
Od 2003 r. redakcja Przeglądu Technicznego przyznaje tytuł „Honorowego Złotego Inżyniera”. Otrzymują go osoby, które skończyły studia inżynierskie, ale powszechne uznanie zdobyły na zupełnie innym polu. W tegorocznej edycji plebiscytu tytuł ten otrzymali:
Mgr inż. Marek Majewski - poeta, kompozytor, artysta kabaretowy..
Tekst przygotowany przez p.Marka Majewskiego specjalnie na uroczystość ogłoszenia wyników XVIII plebiscytu otwiera z niej relację
Inż. Julian Pawlak - prezes Zarządu Krajowej Unii Producentów Soków, przewodniczący Rady Nadzorczej „Tymbark” – MWS Sp. z o.o. S.A.
Uroczystość zakończył koncert Nataszy Ivy z akompaniamentem zespołu Accoustic Warsaw Band oraz koktail wydany w Warszawskim Domu Technika NOT.
Sponsorami uroczystości były firmy:
MOKATE, Tymbark S.A., Wydawnictwo SIGMA-NOT S.A., Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz WDT NOT Sp. z o.o.
Zdjęcia: red. Irena Fober
Przesłanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego