Powołany przez Zarząd Główny FSNT-NOT Zespół ds. Programu „Bezpieczne Praktyki” Głównej Komisji Młodzieży realizuje zadanie celowe przygotowania młodzieży oraz studentów szkół technicznych i rolniczych do bezpiecznych praktyk i staży zawodowych. Stała współpraca Zespołu z władzami oraz studentami szkół oraz uczelni nakierowana jest na rzeczowe i bezpieczne przygotowanie uczniów i studentów do ważnego wydarzenia, jakim jest często ich pierwsza obecność w zakładach przemysłowych.

Wzorem poprzednich lat, na terenie województwa wielkopolskiego przygotowano w 2010 roku siódmy cykl szkolenia pod nazwą „BEZPIECZNE PRAKTYKI”. W organizację szkoleń zaangażowanych było wiele instytucji oraz urzędów.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym:
- Prezes FSNT NOT - Ewy Mańkiewicz-Cudny,
- Wojewody Wielkopolskiego -Piotra Florka
- Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka
- Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu - Barbary Kwapiszewskiej
- Wielkopolskiego Kuratora Oświaty - Elżbiety Walkowiak
oraz prezydentów miast, starostów powiatów i rektorów uczelni regionu.

Partnerami Programu były instytucje odpowiedzialne za formalno-prawną organizacje i bezpieczeństwo w zakładach pracy: Powiatowe Urzędy Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Straż Pożarna, Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Górniczy oraz Terenowe Jednostki Organizacyjne NOT.
W promocję i organizację szkoleń zaangażowali się patroni, partnerzy oraz samorządy szkolne i studenckie. Wykłady prowadziło bezpłatnie kilkudziesięciu specjalistów i praktyków z w/w instytucji. Olbrzymie zainteresowanie i dobra opinia o programie „Bezpieczne Praktyki” w latach poprzednich przyczyniło się do zorganizowania szkoleń, które obejmowały następujące zagadnienia: prawo pracy, praktyki studenckie, obowiązki pracodawcy, zasiłki, staże, pierwsza praca, stypendia, dozór urządzeń technicznych, uprawnienia zawodowe, BHP, zagrożenia i profilaktyka, przypadki podczas praktyk, informacje o ubezpieczeniach, ochrona przeciwpożarowa, pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysowych.

W szkoleniach na terenie województwa wielkopolskiego wzięło udział blisko tysiąc przyszłych pracowników. Ich uczestnicy otrzymali zaświadczenia, które wraz ze zdobytą wiedzą będą kapitałem startowym w miejscach praktyk, staży i pracy zarobkowej. Pokłosiem Programu zostały punkty konsultacyjne instytucji oraz firm, przy których uczniowie i studenci mogli nawiązać kontakty dotyczące praktyk, staży oraz pracy zarobkowej.