Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Centrum Innowacji NOT przedstawiło efekty społeczne i ekonomiczne projektów - dotowanych z budżetu państwa. Ich celem jest podniesienie innowacyjności gospodarki, a także zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania w projekty celowe.
Spośród małych, średnich i dużych firm do udziału w trzydniowej wystawie zatytułowanej „Polscy Innowatorzy” zaproszono realizatorów najciekawszych projektów celowych. Na dziedzińcu uczelni ustawiono nowoczesne maszyny rolnicze i budowlane, „Meleksy” przeznaczone do różnego typu zadań, pojazd o wysokich własnościach terenowych „Lewiatan”. W auli zwiedzający mogli podziwiać szybowiec, urządzenia do laserowej terapii światłem i zmiennym polem magnetycznym, ubranie strażackie monitorujące parametry fizjologiczne, aparat „teleekg” dla pacjenta umożliwiający cyfrowy przekaz EKG bezpośrednio do ośrodka medycznego.
Atrakcją wystawy była interaktywna wirtualna galeria, pozwalająca na przeniesienie się za pomocą komputera do wybranego przedsiębiorstwa i śledzenie procesu realizacji projektu celowego. Wyświetlano krótkie filmy o MŚP, które z powodzeniem zakończyły projekty celowe i mogą pochwalić się działaniami innowacyjnymi, warunkującymi nie tylko zysk ekonomiczny, ale także wpływającymi na prestiż przedsiębiorstwa.
Z udziałem licznie zebranych gości i pierwszych zwiedzających, wystawę otworzyli 23 października 2006 r. wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr inż. Olaf Gajl i prezes Naczelnej Organizacji Technicznej - dr inż. Wojciech Ratyński.
Konferencja pn. „Nauka dla Innowacji” (24.10.2006) zgromadziła przedstawicieli świata nauki, biznesu, organizacji doradczych i gospodarczych, mediów i administracji publicznej. Rozpoczął ją panel dla mediów, w którym wiceminister Olaf Gajl, prof. Józef S. Suchy, Zbigniew Zenowicz, Krzysztof Cichocki, Krzysztof Gniotek, Rafał Chojecki przybliżali dziennikarzom ideę projektów celowych, pokazywali przykłady ich udanej realizacji, dzielili się informacjami o mechanizmach wspierania przez budżet państwa realizacji projektów.
Do drugiego panelu poświęconego efektywności wdrażania innowacji poprzez projekty celowe, prowadzący red. Artur Wolski zaprosił Olafa Gajla, Alicję Adamczak, Andrzeja M. Wierzbę, Małgorzatę Kujawińską, Karola Lityńskiego, Józefa Suchego - ekspertów z różnych dziedzin, by przedyskutować z nimi zalety i wady systemu dofinansowania projektów oraz pokazać skutki ekonomiczne i społeczne wdrożonych innowacji.
Panel trzeci, zatytułowany „Innowacyjność w Europie” (paneliści: Olaf Gajl, Ewa Mikos, Krzysztof Bień, Kamil Kulesza, Luk Palmen, Teresa Zielińska, Małgorzata Krzysztoszek), pozwolił na porównanie polskiego systemu wdrażania innowacji z systemem unijnym i na zaprezentowanie planowanych zmian na lepsze w obowiązującej procedurze wdrażania innowacji.
Przebieg konferencji transmitowano on-line na stronie internetowej. Uczestnicy konferencji otrzymali publikację zawierającą, oprócz katalogu ponad czterystu zrealizowanych projektów celowych, zbiór informacji przydatnych przy opracowywaniu wniosku i poszukiwaniu możliwości dofinansowania działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo oraz płytę CD z filmami o wybranych projektach celowych.
W tym samym dniu po południu odbyły się warsztaty „Szkoła projektów CRAFT” przeznaczone dla innowacyjnych MŚP, które wyraziły wolę uczestnictwa w tego typu projektach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firmy PERA, która jest ekspertem w zdobywaniu dotacji unijnych, a dzięki podpisaniu porozumienia z Centrum Innowacji NOT będzie swą wiedzą służyła polskim firmom. W czasie warsztatów omówiono możliwości uczestnictwa w projektach CRAFT polskich przedsiębiorstw, zapoznano się z modelem działania PERY i efektywnością w pozyskiwaniu dotacji, korzyściami związanymi z udziałem w projektach europejskich.
Warsztaty pt. „Innowacyjna Gospodarka” (25.10.2006) przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych planami i działaniami rządu na rzecz innowacyjności, poprowadził dyrektor Departamentu Badań na rzecz Gospodarki Mariusz Wielec. Ich celem było pokazanie możliwości i perspektyw, jakie rysują się w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Kierownikiem projektu i całego przedsięwzięcia był prof. dr hab. inż. Józef S. Suchy - wiceprezes NOT.