Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT realizuje inicjatywy służące wsparciu systemu oświaty, szczególnie w zakresie przygotowania specjalistów potrzebnych w gospodarce oraz działania mające na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży naukami ścisłymi i technicznymi. Działamy na rzecz podwyższenia wiedzy i kultury technicznej oraz pobudzenia kreatywności młodego pokolenia.

W nowym roku szkolnym 2014/15 Naczelna Organizacja Techniczna kieruje do uczniów i nauczycieli propozycje wspierające polską szkołę w jej misji przygotowania wykształconych obywateli naszego Państwa:

1. Kontynuowany będzie pt. "Innowacyjna Technika – programy zajęć technicznych dla gimnazjów", rozpoczęty w grudniu 2012 r. Jego celem jest wypracowanie pięciu pilotażowych programów zajęć technicznych o wysokim nasyceniu współczesną techniką. Programy te są adresowane do uczniów gimnazjów. Każdy program jest skoncentrowany wokół takiej osi tematycznej, z którą uczniowie mają kontakt na co dzień. Pozwoli to włączyć treści aktualne z punktu widzenia postępu technicznego i znajdujące zastosowanie w praktyce: Technika domowa, Energia i Robotyka, Woda, Konstrukcje oraz Przepływ informacji.
Nawet ci uczniowie, którzy w przyszłości nie wybiorą zawodu technicznego powinni rozumieć świat techniki. W projekcie finansowanym ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej uczestniczy 20 szkół z pięciu regionów kraju.

2. Po raz czterdziesty pierwszy zostanie rozegrana Olimpiada Wiedzy Technicznej (pierwsza edycja odbyła się w 1974 r.). Jej celem jest budzenie i rozwijanie zainteresowania techniką, podnoszenie kultury technicznej, przygotowanie do podejmowania dalszego kształcenia i samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej. To jedno z największych przedsięwzięć NOT. W zawodach szkolnych wzięło udział ponad 10 tys. uczniów z prawie 500 szkół ponadgimnazjalnych. Więcej o OWT na stronie www.owt.edu.pl.

3. Przeprowadzimy VIII edycję konkursu Młody Innowator, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Hasło konkursu brzmi: „Mam pomysł na innowacyjny projekt”. Konkurs uczy pracy zespołowej - wspólnego realizowania zadań, organizacji i odpowiedzialności. Pobudza dzieci i młodzież do innowacyjnego myślenia i prowadzi do umiejętności rozwiązywania problemów. Więcej o konkursie w zakładce konkursy

4. Prowadzić będziemy zapoczątkowany w 2006 r. program „Bezpieczne Praktyki” przygotowujący młodzież do odbywania staży i praktyk oraz do pracy technika i inżyniera. W ramach programu jest przekazywana wiedza oraz pomoc udzielana w organizowaniu praktyk w zakładach produkcyjnych, w pozyskiwaniu fundatorów stypendiów. Uczestnicy programu zaznajamiają się z prawami i obowiązkami pracownika na poszczególnych stanowiskach pracy.

5. Bogatą ofertę edukacyjną: lekcje tematyczne, zajęcia, pokazy itp. przygotowało dla dzieci i młodzieży Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Oferta znajduje się na stronie: www.muzeumtechniki.warszawa.pl.

6. W wydawanym przez Wydawnictwo NOT-SIGMA czasopiśmie „Aura” są publikowane „Dodatki Ekologiczne dla szkół”, poruszające zagadnienia ekologiczne w nowej podstawie programowej.

Swoje propozycje do szkół mają też Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne sfederowane w Naczelnej Organizacji Technicznej. Są to:

    Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroeklektra", której organizatorem jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). W 2014 r. przeprowadzono 15 edycję tej Olimpiady.
    Olimpiada Innowacji Technicznych, która jest kontynuacją Turnieju Młodych Mistrzów Techniki. Organizatorem Olimpiady jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR), wspomagający innowacyjność i przedsiębiorczość przez pomoc młodym twórcom projektów wynalazczych.
    Olimpiada Wiedzy o Wynalazczości, której organizatorem jest również Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Jest to interdyscyplinarny konkurs, mający na celu zainteresowanie problematyką wynalazczą, szczególnie w zakresie prawa własności przemysłowej, umiejętności dokonywania i zgłaszania projektów wynalazczych, technik twórczego myślenia oraz poznania ważniejszych wynalazków i ich twórców.
    Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, która będzie organizowana w bieżącym roku po raz 35 przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich (SGP).

Terenowe Jednostki Organizacyjne FSNT-NOT są organizatorami wielu przedsięwzięć kierowanych do młodzieży szkolnej oraz nauczycieli. Ich celem jest zapoznanie z wiedzą, kulturą i dorobkiem techniki. W nowym roku szkolnym będą to różnorodne przedsięwzięcia takie jak: Dni Techniki, konkursy i pokazy techniki oraz jej aplikacje (zastosowania) w życiu gospodarczym regionów.