W Senacie RP trwają obecnie prace nad nowelizacją, a właściwie stworzeniem ustawy określającej zasady funkcjonowania stowarzyszeń. Nowa ustawa dotyczy zrzeszania się i ma zastąpić obecną ustawę Prawo o Stowarzyszeniach. Jak i kiedy dostosować statut Federacji SNT-NOT do nowego prawa ? Tematowi temu, w kontekście prac nad zmianą statutu FSNT-NOT, było poświęcone spotkanie konsultacyjne prezesów stowarzyszeń naukowo-technicznych NOT z Zarządem Głównym NOT.

W czasie dyskusji, przedstawiano doświadczenia dotyczące opracowania bądź nowelizacji statutów SNT zgodnie z obowiązującym prawem. W większości opowiedziano się za równoległym prowadzeniem prac nad statutem Federacji i ustawą o zrzeszeniach. W dyskusji głos zabrali: Jerzy Barglik (SEP), Janusz Szpytko (SITPH), Andrzej Paszkiewicz (SITPMB), Wiktor Piwkowski (PZITB), Stanisław Tyszkiewicz (SITSpoż.), Stanisław Cegielski (SGP), Wiesław Blaschke (SITG), Elwira Zaręba (SWP), Wacław Muzykiewicz (SITMN), Jarema Rabiński (PSDZ), Kazimierz Łasiewicki (SIMP), Zbigniew Fornalski (SPP), Jarosław Palenik (GKR).

Zgodzono się, co do kilku spraw:
1.Stowarzyszenia N-T i NOT będą uczestniczyć w procesie tworzenia Ustawy o Zrzeszeniach, tak by znalazły się w niej zapisy odpowiadające specyfice FSNT-NOT.
2.Prace nad zmianami statutu FSNT-NOT należy kontynuować w powiązaniu z nową ustawą,
3.Dla ułatwienia bieżącego funkcjonowanie Federacji należy w miarę potrzeb przeprowadzić niezbędne korekty.
4.W celu realizacji tych zadań Rada Krajowa powoła zespół złożony z przedstawicieli wszystkich Stowarzyszeń N-T. Będzie on monitorował i uczestniczył w pracach legislacyjnych nad ustawa o zrzeszaniu się oraz opracowywał zgodny z nowymi rozwiązaniami ustawowymi statut FSNT-NOT.

Spotkanie wykazało, iż mimo różnic w poglądach, wszystkich łączy troska o możliwości wspólnych działań SNT w kontekście społecznej akceptacji zawodu inżyniera i jego promocji.