Prezydent RP Bronisław Komorowski sprawował Honorowy Patronat nad XXIV Kongresem Techników Polskich. Sesja Finalna Kongresu, w której uczestniczyło 650 osób, odbyła się w maju br. w Łodzi.

Podczas spotkania przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej przekazali Prezydentowi RP dokument zawierający wnioski z XXIV KTP. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące strategii rozwojowych dla Polski w obszarach innowacyjności polskiej gospodarki, zwłaszcza sektora MSP, bezpieczeństwa energetycznego kraju, infrastruktury i transportu.

PRZEKAZANE WNIOSKI

1. Wzmocnienie roli profesjonalnych stowarzyszeń zawodowych, takich jak stowarzyszenia naukowo-techniczne i NOT przez delegowanie im zadań o charakterze ogólnopolskim lub lokalnym wraz ze środkami, w celu budowy społeczeństwa obywatelskiego i włączenia obywateli w realizację celów strategicznych. Wskazanym byłoby uregulowanie tych relacji za pomocą ustawy o stowarzyszeniach.

2. Stowarzyszenia naukowo-techniczne, zrzeszone w FSNT-NOT, dzięki sieciowej strukturze i skupianiu przedstawicieli środowiska inżynierskiego z wielu obszarów (instytuty badawcze, uczelnie techniczne, PAN, środowiska biznesowe) są przygotowane do realizacji wspólnie z rządem zadań związanych ze zwiększeniem innowacyjności gospodarki. Konieczne jest powołanie organu doradczego - z udziałem środowiska technicznego - na szczeblu międzyresortowym koordynującego politykę innowacyjną.

3. Stowarzyszenia naukowo-techniczne powinny stać się głównym narzędziem państwa do certyfikacji uprawnień zawodowych w poszczególnych sektorach przemysłu, zgodnie z ogólną tendencją i działaniami podejmowanymi przez Unijną Komisję ds. Jednolitego Rynku i organizacje pozarządowe (FEANI).

4. W celu poprawy bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju konieczna jest modernizacja i rozbudowa sieci przesyłowych najwyższych napięć (400kV) oraz przyspieszenie prac nad ustawą o korytarzach przesyłowych (SEP i FSNT-NOT proponują swój udział jako doradcy).

5. Istotnym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego i cywilizacyjnego jest wdrożenie Kolei Dużych Prędkości (350km/h). Zgodnie z tendencjami europejskimi należy przeznaczyć 5% wydatków inwestycyjnych kolejnictwa na rzecz b + r w tym obszarze.

W spotkaniu uczestniczyli:

ze strony Kancelarii Prezydenta RP:
- Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu,
- Maciej Żylicz, doradca społeczny

ze strony środowisk technicznych:
- Ewa Mańkiewicz-Cudny - prezes FSNT-NOT, przewodnicząca XXIV KTP,
- Marek Bartosik - wiceprezes AIP, przewodniczący Rady Programowej XXIV KTP,
- Stefan Góralczyk - wiceprezes FSNT-NOT, przewodniczący Komisji Wnioskowej XXIV KTP,
- Janusz Dyduch - Wiceprezes FSNT-NOT, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXIV KTP,
- Józef Suchy - wiceprezes FSNT-NOT, przewodniczący Zespołu Ekspertów Centrum Innowacji NOT