Od 16 do 23 października br. odbywał się w Buenos Aires (Argentyna) Światowy Kongres Inżynierów „INGENIERIA 2010”. Jego hasłem było: „Technologia, innowacja i produkcja dla zrównoważonego rozwoju”.

W Kongresie uczestniczyło blisko 4.000 reprezentantów organizacji inżynierskich z całego świata. Kongresowi patronowały Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations), której FSNT-NOT jest członkiem założycielem oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Kształcenia, Nauki i Kultury UNESCO. Bezpośrednimi organizatorami Kongresu były dwie argentyńskie organizacje techniczne: Argentyńskie Centrum Inżynierów (CAI) i Argentyński Związek Stowarzyszeń Inżynierów (UADI).

W Kongresie uczestniczyła 12-osobowa delegacja Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT pod przewodnictwem prezes Ewy Mańkiewicz-Cudny. W skład delegacji weszli: przedstawiciele oddziału SITR w Koszalinie – Urszula Gołębiowska, Tomasz Heese i Michał Jasiulewicz; Wrocławskiej Rady FSNT-NOT –Krystyna Szcześniak i Janusz Gondek; Oddziału PZITS w Tarnowie – Mieczysław Menżyński; Rady FSNT-NOT w Bydgoszczy – Andrzej Myśliwiec; Rady FSNT NOT w Piotrkowie Trybunalskim - Bogdan Wrzeszcz; Stowarzyszenia Producentów i Użytkowników Materiałów Opakowaniowych i Opakowań PROPAK – Tadeusz Romanowicz oraz przewodniczący Stałego Komitetu Naukowo-Technicznego WFEO ds. kształcenia i szkolenia (WFEO-CET) – Włodzimierz Miszalski i sekretarz tego Komitetu – Stanisław Konieczny.

Uroczyste otwarcie Światowego Kongresu odbyło się 18 października z udziałem przedstawicieli władz państwowych Argentyny i władz miasta Buenos Aires, przedstawicieli wiodących firm i banków argentyńskich oraz zagranicznych.
Obrady kongresowe toczyły się w 6 sesjach tematycznych:
1. Technologie informacyjne i komunikacyjne
2. Energia a zmiany klimatyczne
3. Innowacja w produkcji podstawowej i przemyśle rolno-spożywczym
4. Wielkie metropolie i ich infrastruktura
5. Kształcenie inżynierskie dla zrównoważonego rozwoju
6. Zawodowa praktyka inżynierska


W sesji „Kształcenie inżynierskie dla zrównoważonego rozwoju” wystąpił prof. Włodzimierz Miszalski z referatem nt. „W drodze do globalnego uniwersytetu politechnicznego”.
Kongresowi towarzyszyła wystawa prezentująca dorobek kilkudziesięciu firm argentyńskich i zagranicznych.

W ramach Kongresu odbyło się jubileuszowe 40 posiedzenie Stałego Komitetu Naukowo-Technicznego WFEO ds. kształcenia i szkolenia (WFE-CET), które prowadził prof. W. Miszalski. Podczas posiedzenia dokonano oficjalnego przekazania przewodnictwa i sekretariatu Komitetu na kolejną 4-letnią kadencję organizacji inżynierskiej z Libanu. W posiedzeniu tym uczestniczyli m.in. prezes WFEO Maria Prieto Laffargue, prezydent-elekt WFEO Adel Al Kharafi z Kuwejtu, a także założyciel Komitetu i jego pierwszy przewodniczący prof. Miguel Yadarola z Argentyny. W obradach Komitetu wzięła również udział grupa młodych inżynierów.


Prezes WFEO dziękując prof. Miszalskiemu za prowadzenie Komitetu CETI przez ostatnią kadencję podkreśliła jego szczególny osobisty wkład w jego działalność i rozwój oraz wsparcie udzielane przez NOT dla realizacji zadań w kadencji lat 2007-2010.
Wydarzeniami poprzedzającymi obrady Kongresu, w których wzięła także udział polska delegacja, było forum „Kobiety w inżynierii i biznesie” oraz forum „Młodzież w inżynierii i biznesie”.


W czasie pobytu w Buenos Aires odbyło się spotkanie prezes Zarządu Głównego FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Argentynie, panem Jackiem Bazańskim. Pani Prezes poinformowała o działalności NOT oraz zwróciła się z prośbą o pomoc w nawiązaniu kontaktów z organizacjami polskich inżynierów, biznesmenów i środowisk polonijnych w Argentynie.

Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego zamierzenia było spotkanie delegacji NOT z polskim inżynierem i biznesmenem z branży rolniczej panem Juanem Rusinkiem, który został zaproszony do współpracy z Federacją.

Pani Prezes Mańkiewicz-Cudny odbyła również rozmowę z prezesem WFEO panią Marią Prieto Laffargue, w czasie której prezes WFEO jeszcze raz – po swojej czerwcowej wizycie w Warszawie - przekazała podziękowanie od Zarządu WFEO za znaczący wkład FSNT-NOT w rozwój WFEO, zauważalny i merytoryczny udział polskiej delegacji w Kongresie oraz wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę z NOT i kontynuację uczestnictwa prof. Miszalskiego w działalności Komitetu WFEO CETI.