Po raz siódmy przedstawiciele stowarzyszeń naukowych i technicznych z całego świata stowarzyszeni w Światowej Federacji Organizacji Inżynieryjnych (WFEO), spotkali się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) na Światowym Kongresie Inżynierów - WEC - World Engineers Convention (Czechy, 11-13.10.2023 r.). Gospodarzem kongresu było Czeskie Stowarzyszenie Towarzystw Naukowo-Technicznych. Na kongresie omówiono najistotniejsze problemy nurtujące współczesnych inżynierów. Hasłem przewodnim tegorocznego kongresu była „Inżynieria dla życia: przełomowe technologie i działania skoncentrowane na celach zrównoważonego rozwoju”.

Przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń technicznych zjechali do Pragi z różnych kontynentów i państw, aby dyskutować o tym, jak technologia kształtuje naszą przyszłość. W trakcie obrad poruszono najbardziej istotne zagadnienia związane ze zmianami klimatycznym, brakiem wody, marnotrawstwem żywności i głodem na świecie, odnawialnymi źródłami energii i emisją gazów cieplarnianych, edukacją inżynierską i ciągłym rozwojem zawodowym oraz edukacją w zakresie ochrony środowiska, rolą kobiet w rozwoju inżynierii, sztuczną inteligencją. Dyskusje prowadzone były w kilku równoległych panelach.

Organizowane od 2000 r. Kongresy gromadzą tysiące uczestników. Podobnie było na tegorocznym spotkaniu, w którym udział wzięli przedstawiciele 5 kontynentów z 76 krajów. Najliczniej reprezentowani byli gospodarze - 159 osób. Liczne były też  reprezentacje Nigerii - 59 osób i Kenii - 40 osób. Delegacja polska była reprezentowana przez 13 osób, na której czele byli: Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT, Kamil Wójcik, wiceprezes FSNT-NOT oraz Włodzimierz Miszalski, przewodniczący Komitetu Naukowo-Technicznego FSNT-NOT Doskonalenia Kadr Technicznych.

Po zakończeniu WEC odbyło się Walne Zgromadzenie WFEO (13-14.10.2023), którego FSNT-NOT jest członkiem-założycielem. Obecnie Prezesem WFEO jest Mustafa B. Shehu z Nigerii. Prezesem elektem WFEO na lata 2025-2027 został Seng Chuan TAN z Singapuru. WFEO, z siedzibą w Paryżu, skupia organizacje inżynierskie z Europy, Azji, obu Ameryk, Australii i Afryki (20-milionowa rzesza inżynierów). Nasza Federacja przez 8 lat prowadziła Sekretariat Stałego Komitetu WFEO ds. Kształcenia Inżynierów – CEE, a Profesor Włodzimierz Miszalski pełnił funkcję przewodniczącego tego Komitetu. Polscy inżynierowie uczestniczyli aktywnie we wszystkich Światowych Kongresach (Hanower, Niemcy 2000; Szanghaj, Chiny 2004; Brazylia 2008; Genewa, Szwajcaria 2011; Kyoto, Japonia 2015, Australia 2019).

Na zakończenie WEC koledzy z Kanady zaprosili uczestników na kolejny Kongres, który będzie mieć miejsce w 2027 roku w Montrealu.