Trzydniowe obchody  XI  Warszawskich Dni Techniki, które potrwają do 28 października, zainaugurowano spotkaniem młodych ludzi z ekspertami popularyzującymi  historyczne i współczesne dokonania polskich konstruktorów. Uroczystość, która odbyła się wczoraj w Domu Technika NOT w Warszawie, zgromadziła młodzież szkolną, inżynierów, pracowników naukowych i sympatyków nauki.

Uczestnicy z zapartym tchem słuchali wykładów o osiągnięciach polskich uczonych w okresie międzywojennym oraz o najnowszych  dokonaniach  i wynalazkach z dziedziny techniki. Moderatorem spotkania był Janusz Mikołaj Kowalski.

Inicjatorem Warszawskich Dni Techniki jest dr inż. Dariusz Raczkowski ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), które od 11 lat wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT jest organizatorem tego wydarzenia adresowanego do młodzieży.   Patronat honorowy nad ta imprezą sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Warszawy.

W liście skierowanym do uczestników  marszałek Adam Struzik podkreślił, że „we współczesnym świecie technika otacza nas ze wszystkich stron  tworząc warunki do lepszego funkcjonowania niemal w każdym możliwym aspekcie. Urządzenia i wynalazki techniczne sprawiają że życie człowieka nasycone technologicznymi nowinkami  staje się łatwiejsze we wszystkich dziedzinach. Bez techniki trudno wyobrazić sobie dalszy postęp cywilizacyjny. To dzięki rewolucji informacyjnej możliwy stał się tak szybki postęp kulturowy, społeczny, naukowy i przemysłowy. Rewolucja cyfrowa dokonuje ogromnych przekształceń w komunikacji, produkcji i sferze bezpieczeństwa”.

Prezydent Warszawy podkreślił z kolei w swoim piśmie, odczytanym przez przedstawiciele Urzędu Miasta, że  Warszawskie Dni Techniki, to bardzo  cenna inicjatywa dla młodego pokolenia.  „Przyczynia się do tworzenia warszawskiego ekosystemu innowacji i techniki,  bo łączy pokolenia i wprowadza młodych ludzi w świat polskiej myśli inżynieryjnej. Pozwala zapoznać się nie tylko z historią warszawskiej techniki, ale przede wszystkim z obecnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami które  wdraża i nad którymi pracuje branża inżynieryjna. Warszawa oferuje najlepsze w kraju zaplecze edukacyjne z wiodącymi uczelniami technicznymi, a samo przedsięwzięcie przyczynia się do rozwijania młodych talentów.

Uczestnictwo młodych ludzi w spotkaniach, wykładach i wycieczkach organizowanych w ramach wydarzenia pomoże im w wyborze ścieżki edukacji i przyszłej kariery zawodowej. Nowe doświadczenia umożliwiają młodzieży odkrywanie potencjalnych kierunków rozwoju. Samorząd Warszawy prowadzi wiele projektów dla młodzieży m.in. startup,  który pomaga uczennicom i uczniom warszawskich liceów oraz techników rozwijać najbardziej poszukiwane na rynku pracy kompetencje. A są to przedsiębiorczość, kreatywność i innowacyjność.

Uczestnicy spotkania potwierdzali, że Warszawskie Dni Technika przyczyniają się do budowania międzypokoleniowego dialogu, popularyzującego rozwój techniki i postępu cywilizacyjnego.

Młodzi ludzie podczas inauguracji wydarzenia wysłuchali trzech wykładów; o innowacyjności w technice kolejowej , polskiej radiofonii w dwudziestoleciu międzywojennym oraz o innowacyjnych technologiach WAT w służbie bezpieczeństwa i obronności państwa.