Polska się zmienia. Nie jest tak, że po tych firmach i całych branżach produkcyjnych, które znikły, pozostała próżnia. Przemysł chemiczny, o którym mówi prof. Jacek Kijeński, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego ma dziś zupełnie inne oblicze niż w czasach PRL-u. Obok kilku kolosów, którym udało się przetrwać dzięki modernizacji, powstały nowe, mniejsze, wyspecjalizowane firmy, dla których liczy się już nie tylko „tonaż” produkcji, ale przede wszystkim stopień zaawansowania technicznego („Dbamy o krwioobieg gospodarki” – str. 6).
Miarą ambicji polskich chemików jest sięganie po zupełnie nowe materiały takie jak polimery chiralne o niespotykanych dotąd właściwościach ( „Unikatowe polimery” – str.7). Podobne przekształcenia nastąpiły w przemyśle obronnym, gdzie obok tradycyjnie państwowych holdingów zaczynają odnosić sukcesy mniejsze firmy prywatne, co było widoczne na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach („Zwietrzyli interes” – 12). Polska elektronika użytkowa zaczyna także odzyskiwać teren, co z kolei wykazały renomowane targi IFA w Berlinie. („90 lat innowacji IFA” – str 16).
Jeszcze większe zmiany nastąpiły w gospodarce rolnej, zwłaszcza dzięki funduszom unijnym. Pozwoliły one gospodarstwom zyskać setki tysięcy nowoczesnych maszyn, podnosząc bardzo znacznie wydajność pracy. Mimo, że wieś się wyludniła, ciągle odczuwa nadmiar „mocy przerobowych” a chłopi ( raczej przedsiębiorcy rolni) – głód ziemi. Instytuty badawcze nie chcą pozostawać w tyle i podejmują tematykę z „pierwszej linii” badawczo-wdrożeniowej, o czym mówi w numerze prof. Ryszard Tadeusiewicz omawiając historię rozwoju precyzyjnych robotów chirurgicznych („Czas robotycznej chirurgii”- str 16.), a Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku jest bliskie sukcesów światowych we wdrożeniach modułowego systemu wykrywania materiałów radioaktywnych i jądrowych („Radiodetekcja kontra terroryści” – str. 13). Osiągnięciem na skalę światową jest wszczepienie nowej generacji implantu ucha środkowego przez prof. Henryka Skarżyńskiego („Nowy słuch” – str. 21).
Nowe nadzieje otwiera też konsorcjum Cezamat, które już za rok otworzy najnowocześniejsze laboratorium high-tech w Europie Środkowo-Wschodniej. Właśnie obchodziliśmy 25-lecie pierwszego rządu III RP z premierem Tadeuszem Mazowieckim, więc treści jakie zawiera ten numer PT można uznać za wizytówki osiągnięć 25-lecia. O niedostatkach piszemy mniej, ale bardziej pożyteczne są przykłady, że „jednak się kręci”.
... a komputerem.