Ostatni Prezydent RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, przekazał 7 września 2006 r. Naczelnej Organizacji Technicznej zbiór archiwaliów, dokumentujących wkład polskich inżynierów w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Ich depozytariuszem jest Muzeum Techniki NOT.Przekazany z Londynu zbiór stanowił 4 tomy dokumentów dotyczących działalności, powołanego w listopadzie 1940 r. w Wielkiej Brytanii, Wojskowego Instytutu Technicznego. Znaczną część dokumentacji stanowią rozwiązania techniczne i konstrukcyjne z lat 1941-44, wykorzystywane na polach walki II wojny światowej. Z inicjatywą przekazania NOT archiwaliów, znajdujących się w zbiorach Instytutu Polskiego i Muzeum Gen. W. Sikorskiego w Londynie, wystąpiło Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii. W wyborze dokumentów i skompletowaniu czterotomowego działa uczestniczył Piotr Zarzycki, pracownik Muzeum Techniki NOT.

Z zaprezentowanych dokumentów wynika, że wkład polskich inżynierów w zwycięstwo w II wojnie światowej nie ogranicza się jedynie do Enigmy i złamania jej szyfru. Z polskich wynalazków z dziedziny techniki wojskowej można wymienić pelengator, wyrzutniki bomb, działko przeciwlotnicze Polsten, urządzenia do szybkiej telegrafii, czy bardzo nowoczesne radiostacje.
Podczas uroczystości zabrał głos ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także reprezentuj±cy Premiera - Wiceminister Olaf Gajl oraz ks. prałat Józef Maj. W imieniu gospodarzy - Prezes NOT Wojciech Ratyński i wiceprezes NOT - prof. Józef Suchy.
Prezes NOT, dziękuj±c za przekazane archiwalia, podkreślił wielkie znaczenie ww. osiągnięć inżynierskich w edukacji i wychowaniu młodych Polaków, w budowaniu ich tożsamości narodowej i poczucia dumy z osiągnięć poprzedników. Wspomniał o misji Naczelnej Organizacji Technicznej: działania na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego i popularyzacji – w kraju i za granicą – wkładu Polaków w światową kulturę techniczną.
Aktualną ofertę NOT dla polskiej gospodarki przedstawił wiceprezes FSNT-NOT – prof. J. Suchy, mówiąc o strategii wspierania innowacyjności.

Byłemu Prezydentowi RP Ryszardowi Kaczorowskiemu wręczono Medal Honorowy Gabriela Narutowicza, przyznany mu przez Akademię Inżynierską w Polsce. Na zakończenie uroczystości odczytano listy gratulacyjne od marszałka Sejmu RP – Marka Jurka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Stanisława J. Komorowskiego, doradcy Prezydenta RP – prof. Michała Kleibera oraz prezesa Urzędu Patentowego PR – Alicji Adamczak.
Uroczystość zgromadziła ponad 150 osób, wśród gości byli przedstawiciele administracji rządowej, wielu organizacji i instytucji związanych z tematyką dziedzictwa narodowego oraz współpracujących z NOT, liczna reprezentacja stowarzyszeń naukowo-technicznych, przedstawiciele świata nauki.