Forum odbyło się 4 czerwca 2013 r. w nowym miejscu – Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Forum otworzyła prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny.
W inauguracji XI Forum wziął udział prezes MTP Andrzej Byrt, który gratulując idei Forum, pokazywania innowacji i nowoczesności, nawiązał do rocznicy pamiętnej daty 4 czerwca 1989 r., która była wielką innowacją społeczną, polityczną i gospodarczą, którą kolejne Fora Inżynierskie wypełniają nową treścią.

Głównym celem tegorocznego Forum było pokazanie różnych form współpracy przedsiębiorstw sektora MSP z jednostkami naukowymi – zwłaszcza uczelniami technicznymi i branżowymi instytutami badawczymi. Przede wszystkim tymi, które podjęły i zrealizowały najwięcej tematów badawczych w ramach programu projektów celowych realizowanych przez Centrum Innowacji NOT na podstawie umów zawartych przez NOT z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w oparciu o kredyt technologiczny.

W pierwszym panelu pn. „Intensywna współpraca jednostek naukowo-badawczych z przedsiębiorcami – efekty i korzyści”, nową perspektywę finansową na lata 2014 -2020 zaprezentował Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Marcin Łata; Prezentację projektów rozwojowych jako narzędzia współpracy nauki z przemysłem przedstawił Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Olaf Gail; Nowe możliwości finansowania za pomocą kredytu technologicznego pokazał ekspert Departamentu Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego Wojciech Kamiński.

Dorobek trzech umów na program projektów celowych realizowany przez Centrum Innowacji NOT zaprezentował Przewodniczący Zespołu Eksportów Programu, wiceprezes FSNT NOT Józef Suchy. W panelu tym wystąpili także dyrektorzy instytutów badawczych, zarazem wiceprezesi FSNT NOT: Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego Stefan Góralczyk i Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych Tadeusz Pawłowski. W panelu tym także wystąpił jeden z beneficjentów programu, laureat Nagrody Dźwignia 2012, prezes spółki Hydromega z Gdyni, Zbigniew Zienowicz.

Następnie przez dyrektora Oddziału Banku w Poznaniu Krzysztofa Antczaka, przedstawiona została informacja Banku Gospodarstwa Krajowego o gwarancjach „de minimis” dla małych i średnich firm.

W drugim i trzecim panelu zaprezentowane zostały efekty i korzyści wynikające ze współpracy instytutów badawczych z firmami, a także bariery występujące w jej nawiązywaniu i rozwijaniu.

W panelu, w którym przedstawiono osiągnięcia w zakresie maszyn i urządzeń skonstruowanych i opracowanych we współpracy z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych wystąpili przedstawiciele Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „BOMET” z Węgrowa, Przedsiębiorstwa PHU „Plandex” SJ ze Stęszewa, Pracowniczego Ośrodka Przemysłowego POM w Augustowie oraz Spółki PROTECH z Gierałtowic.

Zrealizowane projekty innowacyjne, w tym projekty celowe sfinansowane kredytem technologicznym powstałe we współpracy z Instytutem Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego zaprezentowali przedstawiciele MELEX A & D Tyszkiewicz SJ z Mielca i Przedsiębiorstwa Innowacyjno-Wdrożeniowego „WAMET” Sp. z o.o. w Bydgoszczy.

XI Forum Inżynierskie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.