W ub. roku prezentowano na świecie 375 polskich innowacyjnych rozwiązań, które zdobyły 295 medali, w tym 120 złote oraz 45 specjalnych wyróżnień. Część z nich pokazano w dniach 9 - 15 marca br. w Muzeum Techniki NOT w Warszawie podczas XVI Giełda Polskich Wynalazków nagrodzonych na światowych targach wynalazczości w roku 2008.

Celem Giełdy było utorowanie polskim wynalazkom drogi do wdrożeń czyli przedstawienie ich przedsiębiorcom i znalezienie inwestora.
Giełda jest ważnym wydarzeniem dla środowiska wynalazczego w Polsce, spełnia ponadto rolę popularyzacyjną i edukacyjną. W tym roku odbywała się pod honorowym patronatem Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, przy pomocy finansowej MNiSW, zorganizowało w 2008 r. narodowe stoiska na wystawach innowacji w wielu krajach. Polskie wynalazki i osiągnięcia naukowo-techniczne, zdobyły laury m.in. w Brukseli, Paryżu, Genewie, Norymberdze, Kuala Lumpur, Seulu czy Taipei. Szczególnie cenne są złote, srebrne i brązowe medale na 57. Targach Brussels Innova 2008 oraz 106. Targach Concours Lepine 2008 w Paryżu.

Ponad 60% prezentowanych na Giełdzie rozwiązań technicznych pochodziło z krajowych instytutów badawczych. Potwierdza to znany fakt, że są one źródłem trzech czwartych polskich innowacji wdrażanych w przemyśle.

W Muzeum Techniki NOT obejrzeć można było rozwiązania z wielu dziedzin: medycyny, ekologii, chemii, energetyki, budownictwa czy metalurgii. Giełda jest innowacyjną ofertą dla polskich przedsiębiorców.


Podczas ceremonii otwarcia złoci medaliści ubiegłorocznych światowych targów wynalazczości otrzymali dyplomy i puchary z rąk dyr. Pawła Mikuska - przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, m.in. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu (za system do wielostanowiskowej rehabilitacji kardiologicznej PELETON plus), Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie (za system zdalnego dopasowania procesora mowy systemu implantu ślimakowego), Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie (za robota pirotechniczno-bojowego IBIS), Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie i Instytut Odlewnictwa Krakowie (za ultralekkie aluminiowe tarcze hamulcowe ALFA zbrojone popiołami lotnymi), Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach (za instalację ciśnieniową powietrzno-wodną kombajnu górniczego), Instytut Badań Systemowych PAN (za zintegrowany system informatyczny zarządzania miejską siecią wodociągową), Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (za technologię personalizacji kart poliwęglanowych).

Dyplomy MNiSW za promocję polskich wynalazków za granicą otrzymała m.in. Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, Instytut Odlewnictwa w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Instytut Elektrotechniki w Warszawie.