Laureatem XVII edycji Konkursu im. Alfreda Lityńskiego został Czesław Witkowski – mieszkaniec Sejn, emerytowany nauczyciel, myśliwy i pszczelarz. Uroczystość odbyła się 16 września 2009r. w Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

Medal Czesławowi Witkowskiemu wręczył Prezes Suwalskiej Rady FSNT NOT - Józef Walicki, a pamiątkowy dyplom - Przewodniczący Kapituły Konkursu prof. Andrzej Strumiłło. Nagrodę Laureatowi, wraz z gratulacjami, przekazała m.in. Prezes FSNT-NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny, Na uroczystości obecny był także Sekretarz Generalny NOT - Jerzy Gumiński.

Czesław Witkowski przez całe życie zaangażowany jest w sprawy ochrony przyrody Sejneńszczyzny. Wychowawca młodzieży, piewca piękna i różnorodności przyrodniczej regionu. Promotor działań proekologicznych, zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych, kultywowania tradycji i rozwoju pszczelarstwa - w szczególności zwiększania areału roślin miododajnych. Aktywny członek organizacji społecznych działających na rzecz zrównoważonego rozwoju.


Celem konkursu jest rozpowszechnianie rozwiązań technicznych i działań organizatorskich przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego lub poprawy jego stanu. Konkurs jest również okazją do usatysfakcjonowania i popularyzacji dokonań osób działających w tej trudnej i nie zawsze docenianej dziedzinie. Konkurs - przeznaczony głównie dla społeczników - ma charakter otwarty, wyłaniany jest tylko jeden laureat rocznie.

Konkurs o nagrodę im. Alfreda Lityńskiego* został ustanowiony w 1984 r. na wniosek Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przez Radę Wojewódzką NOT w Suwałkach i reaktywowany przez aktywistów NOT w 1997 r.

* Alfred Lityński był w okresie międzywojennym znanym i cenionym hydrobiologiem o dużych zdolnościach organizacyjnych. W roku 1920 Instytut Biologii Doświadczalnej powierzył mu zorganizowanie Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach, powołując go na stanowisko kierownika Stacji.

W 1924 r. habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskał tytuł docenta hydrobiologii. Dorobek naukowy A. Lityńskiego to 38 publikacji, z czego 28 pochodzi z okresu wigierskiego. Na szczególną uwagę zasługuje ukazujące się od 1926 r. „Archiwum Hydrobiologii i Rybactwa” oraz podręcznik akademicki „Hydrobiologia ogólna”.

Wigierska Stacja Hydrobiologiczna, dzięki osobowości jej kierownika, stała się nie tylko instytucja badawczą, ale również szkołą polskich hydrobiologów.