W Schlosshotel Molkenkur w Heidelbergu (Niemcy) świętowano jubileusz XX-lecia Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (24 – 27.10.2024). Organizatorem uroczystej konferencji, oprócz EFPSNT, było Zrzeszenie Federalnego Inżynierów i Techników Polskich w Niemczech (ZFPITN).

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty na placu budowy nowego dworca kolejowego Stuttgart XXI, symbolu innowacyjności w zakresie rozwiązań technologicznych oraz infrastruktury. Zwiedzanie budowy z kierownikiem budowy, Eng. Christianem  Fischer oraz członkiem Zrzeszenia - koordynatorem odcinka robot, Eng. Dominikiem Kajzerem, stanowiło okazję do zapoznania się z jednym z najważniejszych kluczowych projektów inżynieryjnych i infrastrukturalnych w Niemczech. Ta techniczna wizyta przyczyniła się do inspirujących przemyśleń i wymiany ciekawych doświadczeń.

Wieczorem w historycznym obiekcie Schlosshotel Molkenkur odbyło się uroczyste spotkanie uczestników Konferencji, w której uczestniczyli między innymi: Anna Sochańska - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, prof. dr hab. inż. Michał Kleiber - członek rzeczywisty PAN, Rafał Wolski - Konsul Generalny RP w Monachium, Ewa Mańkiewicz-Cudny - prezes FSNT NOT oraz przedstawiciele świata nauki, między innymi prof. dr hab. inż. Janusz Szpytko - AGH w Krakowie. 

Uczestników przywitał Dipl. Ing. Elizeusz Plichta, członek ZFPITN, a otwarcia dokonał  Andreas Kajzer, Prezes EFPSNT. Historię polonijnej Federacji i jej osiągnięcia w dwudziestoleciu omówili: dr Andrzej Fórmaniak, członek Stowarzyszenia Techników Polskich w Wlk. Brytanii i pierwszy Prezes EFPSNT, mgr inż. Janusz Ptak, były Prezes i długoletni Sekretarz Generalny oraz Prezes Honorowy EFPSNT.

Dyrektor Anna Sochańska z MSZ przedstawiła nową politykę współpracy z Polonią i  omówiła strategię wspierania Polaków na arenie międzynarodowej. Konsul Rafał Wolski przedstawił placówkę Konsulatu w Monachium. W dalszej części spotkania Ewa Mańkiewicz-Cudny  - prezes FSNT-NOT oraz Kris Ruszczyński - Sekretarz Generalny EFPSNT, przypomnieli sylwetki wybitnych polskich inżynierów: inż. Piotra Stanisława Drzewieckiego oraz prof. Ryszarda Chmielowca. W swoich wypowiedziach podkreślili ich wkład w rozwój nauki, techniki i społeczne zaangażowanie.

W drugiej części konferencji Dipl. Ing. Andreas Kajzer wygłosił referat pt. „Inżynier zaangażowany, wychowawca, odpowiedzialny społecznie” na temat roli inżyniera nie tylko jako specjalisty technicznego, ale również jako lidera i wychowawcy, który kształtuje odpowiedzialność społeczną wśród zespołów i pracowników. Podkreślił jak ważna jest aktywna postawa inżynierów w rozwijaniu wartości etycznych i odpowiedzialności w pracy. To wystąpienie otworzyło sesję poświęconą etyce i odpowiedzialności społecznej inżynierów. W sesji głos zabrali: prof. Michał Kleiber - „ Rola Inżyniera w budowie pomyślnej przyszłości”, prof. Janusz Szpytko - „Odpowiedzialni inżynierowie”, dr. Jarosław Krzewicki - „Etyczny wymiar inżyniera” oraz mgr inż. Teresa Bilińska - „Etyka a odpowiedzialność w sytuacjach ekstremalnych”.

W części trzeciej pn. „Sztuczna inteligencja Al w przemyśle, perspektywy” wystąpili: dr inż. Marian Zastawny – (STPwWB) - „ Al. w przemyśl” i prof. Janusz Szpytko - „Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna”. Mówcy  przedstawili aktualne rozwiązania i dylematy w przemyśle, powiązane z zastosowaniem  AI. Dr Ewelina Kurtys w wystąpieniu pt. „Jak sztuczna inteligencja wpływa na naszą pracę”, zaprezentowała sposoby umożliwiające przygotowania się kadry technicznej do pracy z Al. 

W konferencji brała udział  także dr Magdalena Telus - kierownik naukowego Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol), które promuje język polski w Niemczech poprzez szerzenie wiedzy o języku, wspieranie jego nauczania i poprawę komunikacji między Polską a Niemcami. Jej obecność stała się początkiem współpracy między polonijnymi inżynierami a KoKoPol. 

Uroczysta Gala PoloniaTECH 2024 była zwieńczeniem wydarzenia zorganizowanego w Heidelbergu. Wręczono nagrody za wybitne osiągnięcia na rzecz polonijnego środowiska techniczno-naukowego. Statuetką PoloniaTECH 2024 uhonorowano prof. Michała Kleibera i prof. Ryszarda Chmielowca. Honorowymi Odznakami NOT oraz dyplomami 20 – lecia EFPSNT wyróżniono również członków polonijnych stowarzyszeń.

Artystycznym akcentem wieczoru był koncert Leszka Żądło i Joachima Mencla, których występ wprowadził wyjątkowy nastrój i wzbogacił atmosferę spotkania, pozostawiając w pamięci gości niezapomniane wrażenia. 

Następnego dnia (26.10.2024) odbyło się  XXI  Walne Zebranie EFPSNT. Podsumowano dotychczasową działalność Federacji i wyznaczono jej kierunki na rok następny. Koledzy z Niemiec przekazali prezydenturę na kolejny rok inżynierom z Litwy. Teraz kluczowym zadaniem na nowa kadencję będzie wprowadzenie w życie zmian w Statucie Federacji zatwierdzonych na XXI Walnym Zebraniu w Heidelbergu, redagowanych za prezydentury kolegów z Austrii, prezesa Wojciecha Rogalskiego i vice prezesa Andrzeja Tombińskiego (konsula honorowego Austrii w Krakowie).

Uczestnicy  Konferencji zwiedzili Stare Miasto,  Uniwersytet i oczywiście zamek w Heidelbergu oraz jego ogrody, które stanowią historyczną i architektoniczną perłę regionu. W zamkowej Weinstubie  w milej atmosferze, posilono się specjałami regionalnymi, a wieczorny rejs po rzece Neckar dostarczył niezapomnianych wrażeń i stworzył okazję do dalszej integracji przy muzyce i kolacji, a ponadto był okazją dalszych profesjonalnych debat. 

Konferencja XX-lecia EFPSNT w Heidelbergu była nie tylko okazją do świętowania sukcesów polonijnego środowiska inżynierskiego, ale przede wszystkim przestrzenią dla wartościowej wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy. Udział wybitnych osobistości ze świata nauki i techniki, jak również rozbudowany program techniczny, umożliwiły uczestnikom pogłębienie wiedzy w szerokim tego słowa znaczeniu, również przyczynił się do licznych merytorycznych debat i inspiracji na przyszłość.