W Uchwale czytamy m.in.:

"Uczestnicy XXIV Kongresu Techników Polskich wyrażają zadowolenie z faktu, że to bardzo ważne dla całej polskiej społeczności inżynierskiej wydarzenie, obejmujące swoim działaniem prawie roczny okres debat, dyskusji i działań, zmierzających do konsolidacji polskiej społeczności technicznej środowisk naukowych z wyższych uczelni i instytutów badawczych oraz gospodarczych odbywa się w czasie poprzedzającym rozpoczęcie prezydencji Polski w Unii Europejskiej.

XXIV KTP kontynuował myśli przewodnie poprzednich Kongresów Techników Polskich, a w szczególności XXIII KTP zorganizowanego pod hasłem „Technicy Bliżej Rynku” 2001/2002 w Warszawie i Poznaniu ..."

Kongres pod hasłem „Technika – społeczeństwu wiedzy”, odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Łodzi.

Udział w Kongresie wzięli przedstawiciele polskich środowisk technicznych z kraju i zagranicy – stowarzyszeń techników i inżynierów, organizacji przemysłowych i biznesowych. Warto przypomnieć, że inżynierowie stanowią dziś 3/4 kadry menedżerskiej w spółkach Skarbu Państwa i ponad połowę właścicieli firm prywatnych. Na kongresie licznie stawili się również naukowcy z uczelni technicznych i instytutów badawczych.

XXIV Kongresu Techników Polskich nawiązywał do I Zjazdu Techników Polskich, który odbył się w 1882 roku w Krakowie. Wprawdzie Polski nie było wtedy na mapach, ale polscy technicy i inżynierowie już wtedy zastanawiali się, jak stworzyć podwaliny rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego przyszłego niepodległego państwa.

XXIV kongres – podobnie jak poprzednie – wypracował stanowiska w najistotniejszych, strategicznych kwestiach dotyczących dalszego rozwoju Polski oraz jej miejsca i funkcjonowania w Unii Europejskiej. Głównym celem Kongresu jest opracowanie strategii rozwojowych dla Polski do roku 2030 w zakresie innowacyjności, energetyki i transportu. We wszystkich tych dziedzinach Polska nie ma się czym chwalić, a polityka rozwojowa stała się mało skuteczna. Pilnym zadaniem polskich techników i inżynierów stało się stworzenie merytorycznych warunków do podejmowania optymalnych decyzji politycznych, administracyjnych i gospodarczych.

Obrady kongresu zainaugurowała jego przewodnicząca, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych - Naczelnej Organizacji Technicznej - Ewa Mańkiewicz-Cudny, po czym przesłanie prezydenta Bronisława Komorowskiego do uczestników XXIV KTP odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Olgierd Dziekoński.

Filmowe nagranie okolicznościowego przesłania przekazał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

W trakcie pierwszej sesji plenarnej „POLITYCY I TECHNICY” uczestnicy Kongresu wysłuchali zaproszonych gości – przedstawicieli rządu, parlamentu oraz władz województwa łódzkiego, w tym: wiceministra infrastruktury Radosława Stępnia, przewodniczącego Polskiej Akademii Nauk - Michała Kleibera, przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży - Andrzeja Smirnowa, wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej i marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia.
Wśród nadawców okolicznościowych listów znaleźli się m.in. : minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Inauguracja obrad XXIV KTP była doskonałą okazją do wręczenia nagród zwycięzcom konkursów, które w środowisku technicznym mają wysoką rangę i cieszą się wielkim prestiżem. Mistrzem Techniki 2010 został zespół z MINE MASTER Sp. z o.o. w Wilkowie

Złotym Inżynierem 2010 – dr inż. Teresa Laskowska – prezes zarządu Investgas

laureatami nagrody Dźwignia 2011 – dr Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej

oraz PROMOTECH Sp. z o.o. w Białymstoku

Drugiego dnia obrad Kongresu, w środę 25 maja, odbyły się trzy równoległe sesje panelowe pod hasłem DIAGNOZA I TERAPIA

- Forum Innowacyjne - Cywilizacyjne atuty Polski. Nowa Strategia Innowacji.

- Forum Energetyki - Człowiek – Energia – Środowisko. Nowa Strategia Energetyki.

- Forum Transportu - Infrastruktura – krwioobieg gospodarki. Nowa Strategia Transportu.

Na zakończenie obrad, w sesji plenarnej pod hasłem "BYĆ KRAJOWI UŻYTECZNYM" odbyła się debata nad dokumentami XXIV KTP oraz prezentacja dokumentów i uchwały Kongresu. Integralną częścią uchwały są stanowiska przyjęte przez uczestników ogólnopolskich forum innowacji, energetyki i transportu podjęte na Kongresie.

XXIV KTP przedkłada propozycję Ministrom: Gospodarki, Nauki i Rozwoju Regionalnego objęcia przez środowisko techniczne patronatu nad grupą przedsiębiorstw sektora msp i zrealizowania w latach 2011-2015 projektów innowacyjnych. Wyniki tych projektów będą prezentowane na Międzynarodowych Targach Innowacje-Technologie-Maszyny.

Kongres upoważnia Radę Ekspertów do przygotowania stanowiska na III Europejski Szczyt Innowacyjności.

Kongres apeluje do mediów publicznych o większe zainteresowania i promowanie polskiej myśli technicznej.

Kongres upoważnia Komisję Wnioskową do dopracowania wykazu szczegółowych postulatów i wniosków, dotyczących obszarów priorytetowych oraz poszczególnych branż, jak i problemów regionalnych oraz do przekazania ich wszystkim organizatorom Kongresu, których zobowiązuje się do podjęcia działań realizacyjnych.

Miłym akcentem zakończenia obrad było wręczenie, przyznanego przez Zarząd Główny FSNT-NOT, medalu im. Piotra Drzewieckiego Przewodniczącemu Rady Programowej XXIV KTP prof. Markowi Bartosikowi.

Obradom kongresu towarzyszyła wystawa osiągnięć naukowo-technicznych.