podpisali 24 lutego 2009 r. w Poznaniu umowę o współpracy w celu poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki oraz rozwoju przedsiębiorczości wysokiej techniki. Wyroby i usługi typu high-tech stanowią zaledwie ok. 3% naszego eksportu.

Tymczasem nieodzownym warunkiem ekonomicznego sukcesu i wysokiej pozycji Polski wśród najbardziej rozwijających się krajów jest oparcie gospodarki na zaawansowanej wiedzy naukowo-technicznej.

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii Izba powstała w Warszawie w lutym 2008r., jej głównym celem jest stymulacja rozwoju przedsiębiorczości opartej na wiedzy oraz wszechstronna pomoc jej członkom w osiągnięciu komercyjnego sukcesu - w obszarze zaawansowanych technologii. Organizacja promuje przedsiębiorczość wysokiej techniki oraz osiągnięcia twórców zaawansowanych technologii. Inspiruje zmiany stanu prawnego sprzyjające wdrażaniu high-tech.

Izba doradza w zakresie tworzenia nowych przedsiębiorstw wysokiej techniki, działa na rzecz wykreowania przedsiębiorców o silnej pozycji na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Pomaga w pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania działalności badawczej, wytwórczej i usługowej, w tym środków budżetowych i funduszy Unii Europejskiej. Wspomaga Członków Izby w znalezieniu partnerów krajowych i zagranicznych oraz inwestorów.

Umowa przewiduje, że NOT oraz Izba będą podejmować wspólne działania polegające m.in. na wykorzystywaniu i wymianie informacji dotyczących transferu innowacyjnych produktów i technologii z nauki do gospodarki, szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw;

tworzeniu wspólnych programów, projektów oraz przedsięwzięć rozwojowych i innowacyjnych; realizacji zadań w ramach programów europejskich; tworzeniu konsorcjów i klastrów tematycznych; promowaniu wykorzystania wyników badań naukowych w gospodarce umacnianiu prestiżu inżyniera i naukowca.

W ramach wzajemnych zobowiązań, Izba udostępni swoją bazę danych o innowacjach; wskaże ekspertów i specjalistów w celu wpisania ich na listę recenzentów projektów celowych; będzie udzielać ekspertom i rzeczoznawcom NOT konsultacji w zakresie najnowszych osiągnięć techniki.

NOT udostępni bazę danych o projektach celowych dofinansowanych ze środków budżetowych przeznaczonych na naukę w ramach „Programu FSNT-NOT projektów celowych dla msp” na lata 2001 – 2010 i dalsze; będzie upowszechniać informacje o corocznym konkursie o tytuł „Złotego Inżyniera”; przekaże Izbie informację o tytule „Euroinżyniera” nadawanym przez Europejską Federację Organizacji Inżynierskich oraz o procedurach jego uzyskania przy udziale NOT.


Obaj Partnerzy będą zapraszać się na konferencje naukowo-techniczne, Forum Inżynierskie i inne ważne imprezy; zamieszczą na stronie internetowej odnośnik i logo Partnera oraz będą publikować uzyskane informacje.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony, ma formułę otwartą i dopuszcza rozszerzenie współpracy.