To pierwsza dziewczyna, która zdobyła 1 miejsce w tej Olimpiadzie. To niejedyny jej sukces. Dominika jest też laureatką Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH; laureatką Ligii Fizycznej - projekt Feniks Uniwersytetu Jagiellońskiego; zajęła III miejsce w Konkursie Wiedzy Fizycznej organizowanym przez Uniwersytet Śląski; zdobyła także wyróżnienie w konkursie fizycznym Eureka i konkursie języka angielskiego FOX. Jest podopieczną pani mgr Marii PIASNY, która w latach poprzednich wielokrotnie doprowadzała swoich uczniów do tytułów laureatów i finalistów OWT

Honorowe dyplomy i nagrody za ten sukces, laureatka i 23 pozostałych laureatów XXXVIII OWT oraz ich opiekunów, odebrało 26 maja na uroczystym podsumowaniu edycji rozgrywanej w roku szkolnym 2011/2012 w Muzeum Techniki NOT.

Gośćmi uroczystości byli prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak, prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny, doradca Ministra Edukacji Narodowej Ewa Rudomino oraz partnerzy wspierający Olimpiadę – fundatorzy nagród: dyrektor Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego Stefan Góralczyk, dyrektor Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza Anna Dłużniewska, dyrektor biura Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych Helena Raczyńska, redaktor Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Zbigniew Dziedzic oraz gospodarz uroczystości - dyrektor Muzeum Techniki NOT Jerzy Jasiuk.

Organizowana przez NOT Olimpiada Wiedzy Technicznej należy do największych olimpiad przedmiotowych. Podsumowując zakończoną edycję, przewodniczący Komitetu Głównego OWT prof. Wojciech Radomski przypomniał, że wzięło w niej udział 8 872 zawodników z 477 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. OWT jest rozgrywana w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej.

Wszyscy goście podsumowania Olimpiady przekazali serdeczne życzenia laureatom i ich opiekunom, a także rodzicom - podsumowanie odbywało się w Dniu Matki i kilka mam było obecnych na uroczystości.

Wzruszającym momentem było też wystąpienie pani Barbary Oderfeld-Nowak, córki Honorowego Przewodniczącego OWT, ś.p. prof. Jana Oderfelda, która odczytała laureatom życzenia przygotowane niegdyś przez jej Ojca

Po przeprowadzeniu kolejnych (szkolnych - w październiku ubr.; okręgowych – w styczniu br.) stopni zawodów, 20 - 22 kwietnia br. odbyły się w Zespole Szkół nr 3 – dawnym THM - w Ostrowcu Świętokrzyskim, ogólnopolskie zawody finałowe. Wśród gości podsumowania obecny był gospodarz tych finałów - dyrektor Czesław Golis.

Warto przybliżyć sylwetki trzech najlepszych laureatów w każdej z grup tematycznych:


II lokatę w grupie mechaniczno-budowlanej zdobył Paweł HOLEWA, uczeń II klasy II LO im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu. Druh Paweł przeczy stereotypowi olimpijskiego kujona. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego (to z inicjatywy ZHP powołano w 1974 r. tę Olimpiadę), a także przewodniczącym samorządu szkolnego w swoim liceum. I wcale nie przeszkadza mu w wywiązywaniu się z obowiązków to, że codziennie dojeżdża do Wałbrzycha z Dzierżoniowa. O tym, że startował nie tylko w OWT, ale także w Olimpiadzie Fizycznej, a w gimnazjum był laureatem turniejów fizycznych i matematycznych nie trzeba wspominać. Jego opiekunem jest pan Wojciech MAGIERSKI

Trzecią lokatę w tej grupie Adam KORCZAK ze słynnego łódzkiego „Kopra”, czyli I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Kolega Adam jest podopiecznym panów Piotra MATEJA i Andrzeja SPERKI. Oprócz tego, że był „Lwiątkiem” w konkursie matematycznym i wielokrotnym laureatem konkursów z nauk ścisłych, brał udział w olimpiadach 60 i 61 fizycznej i ... Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej.

W grupie mechaniczno-budowlanej jest jeszcze 12 innych, bardzo podobnych po pierwszej trójki laureatów.

Najlepszą trójkę w grupie elektryczno-elektronicznej otwiera Bartłomiej Kola, uczeń Liceum Akademickiego Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podopieczny pana mgr Mariusza Kamińskiego. Laureat brał udział w Olimpiadzie Chemicznej.

II lokatę zdobył uczeń najlepszej w bieżącym roku szkolnym szkoły technicznej w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i miesięcznika „Perspektywy” - Kamil MYSZKA z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie. Kamil był wcześniej laureatem 3 miejsca Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”, a także zajął 4 miejsce w konkursie Politechniki Wrocławskiej „Elektron”. Jest podopiecznym pani Grażyny MROZIŃSKIEJ-HOTLOŚ.


I laureat III lokaty w grupie Maciej JELEŃ z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Też brał udział w OWEE „Euroelektra” i w ubiegłorocznej edycji OWT. Jest podopiecznym pani Teresy STRADOMSKIEJ.

W grupie elektryczno-elektronicznej jest jeszcze 6 innych laureatów.


Warto także zaprezentować opiekunów, którzy po raz kolejny doprowadzili do tytułu laureata swoich podopiecznych:

Po raz kolejny laureatami OWT (troje) zostali podopieczni pani Anny LEGWANT z I LO im. Stefana Czarnieckiego z Chełma oraz pana Mariusza SOBCZAKA (czworo), nauczyciela I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Kolejnym laureatem w swym pedagogicznym dorobku może poszczycić się pani Mirosława ŻUBER z I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku, pan Włodzimierz ZIELICZ z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (jego laureat jest DOPIERO uczniem I klasy !) oraz pan Andrzej ŁANUSZKA z Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Krakowie.