4 stycznia br., odbyły się zawody II stopnia (eliminacje okręgowe) 48 edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej rozgrywanej w roku szkolnym 2021/2022.
Do tych eliminacji zakwalifikowano najlepszych spośród tych 2279 uczniów reprezentujących 230 szkół ponadpodstawowych, którzy startowali 22 października ub.r. w zawodach I stopnia (eliminacjach szkolnych).

Ostatecznie wzięło w nich udział 310 zawodników, którzy zalogowali się w dniu zawodów i pobrali tematy zadań do ich rozwiązania. W każdej grupie tematycznej należało rozwiązać dwa spośród trzech przedstawionych zadań. W grupie elektryczno-elektronicznej zawodnicy mieli do wyboru: przeanalizowanie stanu dopasowania mocowego (impediacyjnego) podanego obwodu (1); oszacowanie pojemności kondensatora prostownika połówkowego (2) lub wyznaczenie strat w uzwojeniach wtórnym i pierwotnym oraz rdzeniu transformatora toroidalnego (3).

Natomiast w grupie mechaniczno-budowlanej: obliczenie średnicy prętów dla modernizacji naziomu stropu przy jego dodatkowym obciążeniu (1); prędkość opadania masy w połączonym i przedstawionym na rysunku układzie (2) lub wyznaczyć maksymalne naprężenie liny stalowej w generatorze do magazynowania energii elektrycznej w szybie głębinowym (3).

Zawody zostały przeprowadzone w uczelniach, w szkołach oraz Domach Technika NOT. Organizator Olimpiady – FSNT-NOT dziękuję wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w ich organizację.

Kilka okręgów zadbało o oprawę medialną zawodów i informacje o nich ukazały się w lokalnych mediach.
Linki:
https://lublin.tvp.pl/.../w-lublinie-odbyla-sie-olimpiada...
https://zielonagora.naszemiasto.pl/48.../ar/c1-8619477

Na zdjęciach zawody w Gdańsku, Radomiu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu.