Konkurs ma na celu wspieranie i promowanie osób i firm przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększających konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki.

Prestiżową nagrodą wyróżniani są działacze gospodarczy - przedsiębiorcy i menadżerowie, a także politycy stwarzający warunki do lepszego funkcjonowania polskiej gospodarki (nagroda honorowa). Nagrodę „DŹWIGNI" mogą otrzymać także małe i średnie przedsiębiorstwa, w których restrukturyzacja prowadzi do uruchamiania produkcji opartej na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i tworzy nowe miejsca pracy.

Kandydatów do nagrody zgłaszają terenowe jednostki organizacyjne FSNT-NOT, Kolegium Redakcyjne „Przeglądu Technicznego", Krajowa Izba Gospodarcza oraz izby regionalne KIG. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła złożona z przedstawicieli NOT, Redakcji „Przeglądu Technicznego", KIG oraz laureata pierwszej edycji.

Nagroda jest przyznawana dwa razy w roku: na dorocznym Balu Charytatywnym, organizowanym przez NOT na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii oraz na Forum Inżynierskim


„DŹWIGNIA 2007” PRZYZNANA

Rozstrzygnięcie II edycji prestiżowej nagrody „DŹWIGNIA 2007”
odbyło się podczas V Forum Inżynierskiego w Poznaniu, 11 czerwca 2007 r.

Laureatami II edycji nagrody „DŹWIGNIA 2007” zostali:


• Pan Feliks KULIKOWSKI – właściciel firmy Rolmex S.A.
- za dynamiczny rozwój eksportu.

• Pan Andrzej MALINOWSKI – prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich
- za działania na rzecz wdrażania innowacyjności w polskich firmach.

• Pan Jerzy PROKOPOWICZ - wiceprezes i dyr. generalny Fenice Poland Sp. z o.o.
- za umiejętne wykorzystanie kapitału zagranicznego do stworzenia nowych miejsc pracy.

……………………………………………………………………………………………………………

Dotychczasowi Laureaci Nagrody „DŹWIGNIA":

DŹWIGNIA' 2001

I edycja- Jerzy Szymański i firma „Juwent" w Rykach (J. Szymański jest współwłaścicielem firmy) - producent antywłamaniowych drzwi oraz urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Zwiększył zatrudnienie w ciągu roku o ok. 50 osób. Zatrudnia ponad 200 pracowników.

II edycja


- Henryk Nowicki - właściciel firmy METALBUD - Nowicki Sp. z o.o. w Rawie Mazowieckiej. Firma jest producentem nowoczesnych maszyn dla przetwórstwa mięsnego. Eksportuje je do wielu krajów świata. Mając zamówienia eksportowe do Rosji oraz USA zwiększyła pod koniec 2001 r. zatrudnienie o ok. 40 osób. Zatrudnia ponad 200 pracowników.

- Firma Danfoss Sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim - za tworzenie nowoczesnych miejsc pracy, z modelowymi
rozwiązaniami socjalnymi. Firma Danfoss przeniosła produkcję wybranych elementów służących do ogrzewania z Danii do Polski. Zatrudnia ponad 500 osób.

DŹWIGNIA' 2002


- Firma BIN Sp. z o.o. oraz jej twórca i właściciel Zygmunt Krzemiński. Firma produkuje silosy zbożowe. Wprowadziła nową technologię przechowywania zbóż w gospodarstwach rodzinnych. Powstała od podstaw na początku lat 90-tych, systematycznie zwiększa zatrudnienie (wyjątek lata 1998 i 1999). Silosy eksportuje do Danii.

- Firma WAPPEX ze Słupcy (Wielkopolska) za wdrożenie nowoczesnych technologii w budownictwie i zwiększanie zatrudnienia. WAPPEX jest producentem podłóg o europejskich standardach. Zatrudnia ok. 150 osób, w 2001 r. przyjęto ok. 20 pracowników.

DŹWIGNIA' 2003

I edycja


- Prof. dr hab. Grzegorz Kołodko - Wicepremier, Minister Finansów w Rządzie RP - jako pierwszy z grona polityków otrzymał nagrodę honorową „Dźwignia" 2003. Kapituła przyznała ją za ustawę oddłużającą polskie przedsiębiorstwa oraz tworzenie warunków i atmosfery optymizmu niezbędnych do rozwoju przedsiębiorczości i pobudzenia wzrostu gospodarczego.

- Stanisław Kostka - firma AUTOLIV Poland Sp. z o.o. w Oławie. Firma o szwedzkim kapitale, zbudowana od podstaw i zarządzana przez inżyniera wykształconego w Polsce. Produkuje poduszki i pasy bezpieczeństwa do samochodów. Nagrodzona za wdrażanie nowych technologii i tworzenie miejsc pracy. W ostatnich dwóch latach w firmie zatrudnienie wzrosło o 290 pracowników.

- Janusz Zatoń - Odlewnia Żeliwa Wulkan S.A. w Częstochowie. Odlewnia Żeliwa Wulkan to jedna z najnowocześniejszych firm odlewniczych w Polsce i w Europie (zdobyła wiele nagród za ekologię i jakość). Janusz Zatoń - główny właściciel i prezes firmy został nagrodzony przez Kapitułę Konkursu Dźwignia za uruchomienie nowej fabryki odlewniczej z nowoczesnymi technologiami i zwiększenie zatrudnienia w 2002 r. o 105 osób.

II edycja


- Prof. dr hab. inż. Marek Bartosik - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji - za tworzenie warunków do bardziej skutecznego wdrażania postępu technicznego i wykorzystania osiągnięć polskiej nauki w gospodarce.

- Sergiusz Martyniuk współwłaściciel firmy PRONAR-NAREW Sp. z o.o. w Narwi (Podlaskie). Firma produkuje ciągniki PRONAR, przyczepy rolnicze, koła do maszyn rolniczych, urządzenia hydrauliczne, maszyny dla firm komunalnych. Nagroda za stworzenie w ciągu ostatniego półtora roku ponad 150 nowych miejsc pracy i planowane jeszcze w tym roku rozszerzenie produkcji, które przyczyni się do zatrudnienia kolejnych ok. 150 pracowników.

- Rajmund Paczkowski - dyrektor Płockich Zakładów Drobiarskich SADROB - za racjonalne wykorzystanie w rozwoju przedsiębiorstwa środków unijnych, zwłaszcza Funduszu SAPARD.

DŹWIGNIA' 2004

I edycja


- Arkadiusz Krężel - Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu za działania na rzecz restrukturyzacji przemysłu, przyczyniając się do zwiększania konkurencyjności polskich firm na rynku krajowym i zagranicznym.

- Marian Duda współwłaściciel Spółki DUDA BIS z Sosnowca, największej firmy w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekologicznej. Firma działa w obszarze przemysłu mięsnego i jest znana w całej Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat firma została rozbudowana i ciągle zwiększa zatrudnienie. Ma certyfikat HACCP. Marian Duda jest laureatem Agrobiznesmena 2002 r.

- Janusz Borkowski twórca i właściciel Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK w Brześciu Kujawskim. Producent maszyn rolniczych i ogrodniczych z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technicznych, w tym elektronicznych. W firmie kładzie się duży nacisk na współpracę z nauką. Fabryka zatrudnia 30 konstruktorów, współpracuje ponadto z kilkoma jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami.

II edycja


- Mirosław Grzęda - prezes „BIOWET PUŁAWY" Sp. z o.o. Spółka pracownicza produkująca leki weterynaryjne zatrudnia ok. 250 osób, systematycznie zwiększa zatrudnienie. W minionym roku oddano do użytku zakład iniekcji. Spółka jest w grupie 50 najbardziej innowacyjnych firm w kraju. Mirosław Grzęda był wyróżniony w konkursie „Złoty Inżynier" 2001, Agrobiznesmen 2002, a opracowane produkty przeciw chorobom pszczół otrzymały wyróżnienie w konkursie „Polski produkt przyszłości".

- Antoni Stolarski właściciel i prezes Firmy SaMASZ z Białegostoku za rozwój produkcji i eksportu maszyn rolniczych (kosiarek).

DŹWIGNIA' 2005


I edycja- Adam Szejnfeld - przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki - za wybitny wkład w tworzenie prawa stymulującego rozwój polskiej gospodarki,

- Andrzej Sajnaga - współwłaściciel rodzinnej firmy ASMET w Warszawie - za tworzenie nowych miejsc pracy dzięki rozszerzaniu działalności firmy,

- Waldemar Lis - właściciel prywatnego majątku ziemskiego Księży Dwór - za wprowadzanie nowych technologii w hodowli krów i tworzenie nowych miejsc pracy na terenach popegeerowskich.

II edycja


- Danuta i Józef Weremczukowie - twórcy i właściciele firmy WEREMCZUK za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań do produkcji maszyn dla ogrodnictwa,

- Marian Meyer - właściciel Firmy VIOLA (Zakłady Mięsne Marian Meyer Sp. j.) za tworzenie nowych miejsc pracy i spełnianie norm HCCP.

DŹWIGNIA’ 2006

I edycja


- Henryka Bochniarz – Prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” - za działania na rzecz wzrostu konkurencyjności gospodarki kraju.

- Antoni Świątek – dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych „Bosmal" w Bielsku-Białej – za opracowanie i wdrażanie nowych technologii.

- Zdzisław Juchacz – dyrektor Wojskowych Zakładów Uzbrojenia Nr 2 w Grudziądzu – za wdrażanie nowych technologii i tworzenie nowych miejsc pracy.

II edycja

- Tadeusz Bogacz – prezes Zarządu Firmy METALODLEW SA w Krakowie – za wdrażanie innowacyjnych technologii oraz przeciwdziałanie bezrobociu

- Zenon Ziemak – prezes Zarządu Firmy DRUKPOL w Nowym Dworze Mazowieckim- za tworzenie nowych miejsc pracy oraz wdrażanie innowacyjnych technologii.

- Tadeusz Bogacz – prezes Zarządu Firmy METALODLEW SA w Krakowie – za wdrażanie innowacyjnych technologii oraz przeciwdziałanie bezrobociu

- Zenon Ziemak – prezes Zarządu Firmy DRUKPOL w Nowym Dworze Mazowieckim - za tworzenie nowych miejsc pracy oraz wdrażanie innowacyjnych technologii.

DŹWIGNIA’ 2007

I edycja

- Pan Adam STRUZIK – marszałek Województwa Mazowieckiego - za aktywne wspieranie przedsiębiorczości i dobrego wykorzystania środków unijnych

- Pan Bogumił BANAŚ – dyrektor techniczny Fabryki Narzędzi KUŹNIA S.A. w Sułkowicach - za wdrażanie nowoczesnych technologii.

- Panowie Zdzisław i Grzegorz Pyszowie z firmy SMAK ŻORY - za tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększanie eksportu.